Słodkie tosty z batatów

Słodkie tosty z batatów

Przeglądając instagrama, natrafiam na przepiękne zdjęcia jedzenia. Wiem, że wiele z nich, jest robiona przez profesjonalistów tzw. food designerów. Przyjemna praca, prawda? Jedno z takich zdjęć przedstawiało słodkie tosty z batatów. A przynajmniej ja je tak nazwałam. Wyglądały na tyle apetycznie, że ten przepis chodził za mną tygodniami. Ostatecznie do ich przyrządzenia zmotywowała mnie koleżanka. Kto jak kto, ale inni ludzie motywują najbardziej. Miałam ochotę na coś słodkiego, jednak gotowe “wyroby cukiernicze” i wszelkie słodycze od dłuższego czasu, zupełnie do mnie nie przemawiają. A słodkie tosty z batatów, okazały się być wspaniałą alternatywą. To co bardzo w nich doceniam, to ich krótki czas przygotowania. To naprawdę świetny przepis na nagłe słodkie odstępstwo.

tosty-z-batatow

Tosty z batatów na zdrowy wygląd

Jako ekspert w dziedzinie odżywiania, muszę wspomnieć o zaletach odżywczych batatów. Na pewno batat to odpowiednie źródło błonnika i węglowodanów. Już w 1 sztuce, jest połowa dziennego zapotrzebowania na błonnik. Bataty powinny znaleźć się w diecie osób, regularnie uprawiających sport. Węglowodany pozwolą na szybką regenerację zmęczonych treningiem mięśni.

1 batat to ogromna dawka potasu. Mogę go porównać do jednego z najlepszych źródeł, czyli suszonych moreli. Wystarczy jedna sztuka, aby pokryć 20% zapotrzebowania na ten trudno, bilansujący się składnik diety. W Twoim toście z batatów znajdziesz też cały zestaw przeciwutleniaczy. Mówię tu o witaminie A, witaminie E oraz selenie, który w takich ilościach występuje naprawdę rzadko.

Przepis na słodkie tosty z batatów

Składniki

/2 porcje/

2 bataty
dowolne dodatki:
masło orzechowe + jogurt
serek śmietankowy
płatki kokosowe
kiwi, banan
mieszanka owoców jagodowych
granola + pomarańcza
orzechy

Mieszaj, kombinuj i twórz!

1. warstwa
Moim ulubionym połączeniem jest łyżka masła orzechowego wymieszana z 2 łyżkami jogurtu naturalnego. Tego użyłam jako krem do posmarowania batatów. Kolejny pomysł to serek śmietankowy lub mus jabłkowy.

2. warstwa
Tu wrzuć ulubione dodatki. Tutaj polecam użyć świeże owoce. Kremowy serek pasuje do orzechów i granoli. Natomiast bardzo przypadł mi do gustu krem orzechowy z bananem i kiwi.

3. warstwa
Posypka! Użyj płatków kokosa, nasion chia, rodzimego maku, słonecznika czy nawet kakao lub cynamonu. Pełna dowolność! 🙂

tosty-z-batatow-positiveat


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *