Jak metody obróbki ziaren kawy wpływają na ich smak?

Jak metody obróbki ziaren kawy wpływają na ich smak?

Sama obróbka polega na dostaniu się do surowego ziarna, które zawarte jest w zebranych wisienkach. Osiąga sie to poprzez pozbywanie się miąższu, który te  ziarna okala. Właśnie ten proces określa się jako metodę obróbki ziaren, nazywaną również po angielsku processing method. Najpopularniejszymi metodami obróbki ziaren kawy są metody na sucho i na mokro. 

Metoda obróbki kawy na sucho

Ta metoda jest uznawana za najstarszą ze wszystkich, a nazwa wzięła się od tego, że nie używa się przy niej wody. Jest ona popularna szczególnie w krajach ubogich w zasoby wody. Polega na suszeniu owoców na pełnym słońcu, najczęściej na betonowym podłożu. Proces suszenia trwa kilka dni – kończy się w momencie gdy miąższ wysuszy się na tyle by z łatwością można było go oddzielić od ziarna. Po usunięciu miąższu kontynuuje się suszenie w celu osiągnięcia idealnego stopnia wilgotności samego ziarna.

Obróbka na sucho nadaje kawie intensywnego oraz mocno owocowego smaku, który wielu kojarzy się z konfiturami. Wyczuć można również nuty słodyczy oraz niską kwasowość w porównaniu z kawami obrabianymi metodą mokrą.

Sucha obróbka ziaren kawy jest obecnie bardzo popularna i dopracowana, co pozwala wydobyć głęboki smak pozbawiony wszelkiego rodzaju tzw. “brudnych posmaków”, które dawniej pojawiały się ze względu na brak wykorzystania wody. 

Metoda obróbki kawy na mokro 

Składa się ona z wielu etapów – pierwszym z nich jest urządzenie zwane depulper, które za pomocą tarki zdziera miąższ z ziaren wrzuconych do środka. Drugim krokiem do uzyskania gotowego produktu jest basen fermentacyjny, który usuwa z ziaren resztki miąższu. Na tym etapie ziarna są opłukiwane, dzięki czemu usuwa się z nich niepożądany smak.

Po fermentacji i obmyciu przychodzi czas na suszenie, które jest konieczne aby uniknąć pleśnięcia ziaren po zapakowaniu. Osuszanie odbywa się na stołach lub betonie, gdzie uzyskiwana jest odpowiedni stopień wilgotności.

Z tej metody obróbki ziaren pochodzi wiele spośród kaw segmentu specialty. Dzięki złożoności procesu można znacznie bardziej kontrolować profil smakowy sensoryczny kawy. Samo użycie wody zapewnia delikatny i nieco bardziej szlachetny smak od kaw obrabianych metodą suchą.

Sam proces jest znacznie droższy, ze względu na potrzebny sprzęt, który musi się znaleźć na farmie. W przypadku, gdy na plantacji nie ma potrzebnych maszyn potrzebny jest również kosztowny  transport ziaren. 

Podsumowanie

Przedstawione i dokładnie opisane powyżej metody należą obecnie do najpopularniejszych metod obróbki ziaren kawy. Charakteryzują się one odmiennym smakiem, dlatego warto zapoznać się ze smakiem kawy pochodzącej zarówno jednej, jak i drugiej metody. Najwyższej jakości świeżo palone kawy znajdziesz w ofercie sklepu internetowego MOTT COFFEE