Czy przy nietolerancji na gluten trzeba wykluczyć pieczywo?

Czy przy nietolerancji na gluten trzeba wykluczyć pieczywo?

Nowoczesne technologie, ciągłe ulepszanie wszystkiego ma swoje wady i zalety. Oczywiście w pewnych dziedzinach życia jest to dobre i potrzebne. Patrząc na coraz nowsze technologie, które wykorzystuje się w budownictwie możemy przypuszczać, że domy, które powstają są wytrzymałe tak samo jak te budowane wiele lat temu. Dzięki postępowi techniki mamy w domach przeróżne sprzęty, które pomagają nam w codziennych obowiązkach, chociażby w kuchni.

Gotowanie, pieczenie i przyrządzanie pyszne jedzenia dla bliskich i przyjaciół to dla wielu ludzi pasja, coś co sprawia im radość, jednak ze względu na coraz większą ilość przetworzonej żywności dużo ludzi dostaje alergii na konkretne produkty żywnościowe. Najczęstszym produktem, który powoduje uczulenia oraz nietolerancje są produkty mączne. Mąka jest nieodpowiednio przetwarzana co wpływa na jej skład. Zawarty w mące gluten u wielu osób wywołuje reakcje alergiczne prowadząc do chorób, między innymi do celiakii, czyli zaniku kosmków jelitowych.

Jak rozpoznać u siebie nietolerancję na gluten ?

Gluten zawarty w pożywieniu zazwyczaj u wszystkich powoduje podobne dolegliwości. Na początku są to problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie, wrażenie obrzmienia, uczucie ciężkości po jedzeniu, a przede wszystkim po zjedzeniu produktów mącznych. Natomiast z czasem taki stan może się pogarszać, a dolegliwości stawać się mniej przyjemne. U osób nietolerujących glutenu pojawiają się problemy gastryczne, bóle brzucha, nudności, bóle głowy, a także ospałość. Pierwsze wyżej wymienione oznaki powinny być już dla nas ostrzegawcze i powinny skłonić do wizyty u lekarza, który wykona szeroką diagnostykę wykluczającą bądź potwierdzającą nietolerancję glutenu.

W takim razie co można jeść i jakie są bezglutenowe zamienniki tradycyjnej żywność ?

Osoby, u których wykryto nietolerancję na gluten, nie muszą od razu popadać w panikę. Oczywiście nikt nie chce chorować ani odmawiać ulubionych potraw, jednak obecnie na rynku spożywczym bezglutenowych zamienników tradycyjnej żywności jest bardzo dużo. Tak naprawdę w wersji bezglutenowej możemy dostać każdym produkt jaki tylko chcemy, zaczynając oczywiście od chleba bezglutenowego, bułek, ciast kończąc na słodyczach typu żelki.

W dużych super marketach są całe działy z produktami bezglutenowymi oraz ze zdrową żywnością można tam dostać przeróżne rodzaje chleba, bułek, a nawet bezglutenową bułkę tartą, która idealnie sprawdzi się do wszelakich dań. Bezglutenowa bułka tarta z powodzeniem zastępuje tradycyjną w roli panierki podczas przygotowywania pysznych kotlecików. Bułkę tartą bezglutenową można również wykorzystać do posypania warzyw i do wielu przepisów. W mniejszych sklepikach ze zdrową żywnością czasami można dostać świeżo wypiekane pieczywo bez glutenu, chleb i bułki, a także słodkości w postaci ciast. Tradycyjnych potraw i składników w postaci bezglutenowej powstaje coraz więcej i są coraz łatwiej dostępne. Są bezglutenowe piekarnie, które prowadzą sprzedaż online i codziennie wysyłają świeże produkty, ale produkty bezglutenowe oferuje teraz również każdy duży market, sklep bezglutenowy lub taki ze zdrową żywnością, które możemy odwiedzić osobiście.