Kilka faktów o napojach roślinnych, o których nie wiedziałeś.

Kilka faktów o napojach roślinnych, o których nie wiedziałeś.

Nie da się nie zauważyć rosnącego trendu diety roślinnej. Trudno być na to obojętnym skoro tyle osób twierdzi, że weganizm czy też wegetarianizm mu służy. „Odkąd nie pije mleka, nie mam wzdętego brzucha.” czytamy w komentarzach w mediach społecznościowych. Nieodłącznym elementem tej diety, są napoje roślinne, których asortyment na rynku ciągle się powiększa. Wynika to z rosnącej liczby producentów zdrowej żywności. Co ciekawe, są też marki, które istnieją na rynku już od lat 90-tych. Jedną z nich są napoje roślinne isola. Wzmożony popyt cieszy wszystkich miłośników alternatywy mleka. Dzięki temu te produkty stały się dużo bardziej dostępne w Polsce. Gdzie szukać szerokiego wyboru i niskich cen? Najlepiej w internetowym sklepie ze zdrową żywnością.

Napoje roślinne – dla kogo?

Różnorodność w smakach napoi roślinnych zainteresuje osoby ceniące sobie zróżnicowane posiłki. Różne miksy – migdałowo-kokosowe, kokosowo ryżowe i nowości takie jak napój jaglany czy napój z brązowym ryżem to świetne urozmaicenie diety.

Napoje roślinne są dobrą alternatywą mleka, dla osób, które nie mogą go spożywać. Ma to na pewno powiązanie z tym, że mleko krowie nie jest dobre dla każdego. Weźmy pod uwagę osoby zmagające się z trądzikiem. Badania nie są jednoznaczne, czy mleko zaostrza tę chorobę. Jednak u niektórych da się zauważyć poprawę kondycji skóry po odstawieniu nabiału. 

Zupełnie innym powodem kierują się osoby z na diecie bezglutenowej, które unikają laktozy. To dobre uzupełnienie restrykcyjnej diety, a dodatkowo nie trzeba rezygnować z ulubionych potraw.

Innym przypadkiem jest alergia na białko mleka krowiego. Występuje ona głównie u dzieci do 3 r.ż. Przygotowanie zwykłego posiłku – kaszki czy owsianki staje się problematyczne dla rodziców małych alergików. Ugotowanie ich na wodzie czy mleku modyfikowanym, może spotkać się z odmową przy jedzeniu. Atrakcyjniejsze w smaku są napoje roślinne, szczególnie że jest ich naprawdę duży wybór. Mały smakosz, z pewnością odkryje swoje ulubione i nie będzie czuł się pokrzywdzony swoją przypadłością.

W temacie alergii, należy wspomnieć, że na napoje roślinne muszą uważać alergicy. Jeśli masz alergię na orzechy, soję lub gluten, wtedy mleko migdałowe, z nerkowców, sojowe lub owsiane nie jest dla ciebie. Mimo wszystko, pozostaje ci nadal duży wybór: napój kokosowy, jaglany, ryżowy są bezpieczne. 

Abstrahując od przypadłości zdrowotnych, warto zwrócić uwagę na to, że napoje roślinne są mniej kaloryczne od mleka. Ma to szczególne znaczenie na diecie odchudzającej. Jeśli ktoś uwielbia dużą latte, a jednocześnie chce zrzucić parę kilo, to zamiana mleka spełni jego oczekiwania. 

Czy mleko roślinne jest zdrowsze od krowiego?

Na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Mleko ma więcej białka, jest różnorodne pod kątem składu, substancji biologicznie czynnych, witamin, tłuszczów. Jesteśmy przyzwyczajeni do jego słodkiego smaku. A powoduje go pewien składnik, przez który wiele osób z niego rezygnuje. Chodzi o laktozę – dwucukier, który może powodować wzdęcia, kolki u dzieci, bóle brzucha i inne objawy z przewodu pokarmowego. Laktoza naturalnie nie występuje w napojach roślinnych. 

Natomiast patrząc pod kątem mikrobiologicznym, mleko należy spożyć w ciągu 24 h po otwarciu. Warto o tym pamiętać, w kontekście marnowania żywności. Czasami mleko to tylko pozorna oszczędność. Jeśli zdarza ci się wylać połowę butelki do zlewu, bo zapomniałeś schować je do lodówki albo używasz go sporadycznie do kawy. Pomyśl wtedy o wypróbowaniu napoju na bazie roślin, które nie psują się tak szybko.

Jaki napój roślinny jest najzdrowszy? 

Wybierając konkretną markę czy produkt, kieruj się składem. W sklepach internetowych, można znaleźć napoje roślinne w przystępnych cenach i dodatkowo o wyselekcjonowanym składnikach. Zwróć uwagę czy do produktu został dodany cukier, witaminy, składniki mineralne, aromaty, zagęszczacze lub konserwanty. W codziennej diecie dostarczamy z innych produktów ich naprawdę dużo, więc warto być tego świadomym i stopniowo ograniczać, wybierając częściej produkty bio, zwłaszcza gdy są w podobnej cenie. Jeśli sięgasz po produkty EKO masz pewność że nie zawierają sztucznych konserwantów, barwników ani wzmacniaczy smaku. Natomiast bio owies, olej tłoczony na zimno, ekologiczne składniki – na takie smaczki warto zwrócić uwagę.

Lepiej unikać słodzonych napoi. A przynajmniej staraj się ich nie pić na co dzień. Jest to niekorzystne ze względu na dodatkowe kalorie. Cukier też zmienia smak potraw. Postaw na napoje o naturalnym smaku, a szybko się do nich przyzwyczaisz. 

Sprawdź czy napój jest wzbogacany w wapń, wit. D lub wit. B12. To tych składników najczęściej brakuje w diecie wegańskiej. 

Przykładowe przepisy z napojem roślinnym

  • owsianka, jaglanka
  • do kawy; ogromny wybór, właściwie każdy smak pasuje
  • Sosy do makaronów; tu szczególnie sprawdzi się napój sojowy, możesz przygotować kremowy makaron z pieczarkami, spaghetti i tofu. 
  • Kaszka dla niemowląt
  • Koktajle; np. jabłko, banan, masło migdałowe i napój owsiany
  • Kakao na mleku sojowym
  • Dodatek do zup; np. zupy szparagowej

Zdrowa dieta to stopniowe oswajanie się z nowymi nawykami. Jednym z takich małych kroków, jest próbowanie innych produktów. Napoje roślinne są szczególnie warte uwagi, gdyż wszystko wskazuje na to, że zamienniki produktów odzwierzęcych będą powoli zastępcami dobrze nam znanych artykułów.