10 produktów zwalniających metabolizm

10 produktów zwalniających metabolizm

Czym jest metabolizm?


Metabolizmem ogólnie nazywamy procesy biochemiczne zachodzące w organizmie, służące przemianie materii. Organizm po spożyciu pokarmu, rozprowadza makro- i mikroskładniki, dzieląc je na ze względu na pełnioną funkcje np. budulcowe białko, tłuszcze jako materiał zapasowy. Przydatnym wskaźnikiem przemiany materii jest PPM – podstawowa przemiana materii. Mówi o tym, ile energii (kalorii) musimy przyjąć, aby nasz organizm przetrwał jedną dobę w stanie spoczynku i w optymalnej temperaturze.

Podstawowa przemiana materii określana jest na podstawie parametrów antropometrycznych. Różni się w zależności od płci, wieku, wagi czy wzrostu. Jej wynik jest bardzo uogólniony i nie uwzględnia wysiłku fizycznego.

 

Metabolizm to ogół reakcji na poziomie komórkowym, który ma na celu pozyskanie lub spożytkowanie energii z dostarczanych organizmowi składników odżywczych.
Zmienia się on wraz z wiekiem i stanem fizjologicznym.

 

 

Jak poprawić metabolizm? 


Metabolizm zależy od czynników genetycznych oraz środowiskowych. Jeżeli dziecko zdrowo się odżywia i jest aktywne fizyczne, w przyszłości nie będzie miało problemów z powolnym metabolizmem. W przeciwieństwie do jego rówieśnika, który pochłania duże ilości słodyczy i nie lubi się ruszać. Mimo to, możemy uregulować metabolizm ,np. unikając produktów zwalniających metabolizm. 

 

Od najmłodszych lat kształtuje się rodzaj tkanki tłuszczowej, która nieznacznie zmienia się
z biegiem czasu. Wyróżniamy komórki tłuszczowe (adipocyty), które magazynują duże ilości
tłuszczu. Jest ich mniej od komórek tłuszczowych, które mają mniejsze zdolności magazynujące.

 

Szybki metabolizm oznacza lepsze wykorzystanie dostarczanych składników odżywczych przez organizm. Łatwostrawne produkty nie przyśpieszają metabolizmu, bo organizm nie potrzebuje dużo energii żeby je rozłożyć na mniejsze cząsteczki. 

Jednym z czynników zwalniającym metabolizm jest głodówka. Tak, głodówka! Stosowanie głodówki stało się popularne, zwłaszcza wiosną. Jest to jeden z mitów żywieniowych. Nie tylko spowalnia metabolizm, ale rownież w trakcie głodówki zachodzi wiele zmian w organizmie. Wyobraź sobie, że wszystkie narządy zwalniają tempo. Organizm pracuje na najniższych obrotach. Chroni przede wszystkim mózg i przestawia się na pobór energii z tłuszczu. Następuje to po 24 h głodówki. Zwolniony metabolizm daje o sobie znać gdy po zakończeniu głodówki wracamy do normalnego odżywiania. Organizm stara się nadrobić straty i magazynuje więcej. Najczęściej po restryktywnym odchudzaniu, występuje efekt JOJO. 

 

produkty_spowalniające_metabolizm

..
.
.

Produkty zwalniające metabolizm


 

 1. Pierogi i produkty mączne
  .
 2. Panierowane mięso
  .
 3. Produkty smażone w głębokim tłuszczu: frytki, chipsy kulki serowe
  .
 4. Alkohol: zwłaszcza likiery i gotowe drinki
  .
 5. Gazowe napoje: cola, sprite, oranżady

.

.

produkty_zwalniające_metabolizm

.

6. Drożdżówki, pączki i pieczywo półcukiernicze: chałki i rogale

.

7. Margaryna i produkty zawierające ją w składzie np. ciastka

.
8. Desery mleczne: puddingi, budynie, musy czekoladowe

.

9. Białe pieczywo z mąki pszennej o niskiej zawartości błonnika

.

10. Tłuste mięso: wieprzowina, baranina, gęsina

 

 


 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *