Susze wigilijne – Co podać do rodzinnej wigilijnej kolacji?

Susze wigilijne – Co podać do rodzinnej wigilijnej kolacji?

Wigilijna tradycja przygotowywania kompotu sięga kilkuset lat! W dawnych czasach, a może i nawet w czasach, gdy żyli nasi pradziadkowie, wierzono, że kompot ma magiczne właściwości. Spożycie szklanki tego słodkiego naparu, w wigilijną noc, miało zapewnić długowieczność i chronić przed złymi mocami. Czy naprawdę w to wierzono? To taka legenda jak historia o świętym Mikołaju. Ma swoich zwolenników i sceptyków.

Co znajduje się w suszu wigilijnym? 

Kompot z wigilijnego suszu to napój bezalkoholowy, przyrządzany jest z mieszanki suszonych owoców i przypraw, z dodatkiem słodziwa np. miodu. Dodatki bywają różne. Zazwyczaj bazą jest suszone jabłko, śliwki, gruszki czy morele. W nowocześniejszej wersji zdarzają się daktyle, pomarańcze, kandyzowany ananas i inne owoce tropikalne.

Do przyprawienia suszu wigilijnego najczęściej wykorzystuje się imbir, który dodaje ostrości i rozgrzewa. Na drugim miejscu dodaje się wyrazisty kardamon. 

Podstawowymi przyprawami są cynamon i goździki. Najlepiej dodać je w całości i później przecedzić napój przez sito. Unikaj suchych przypraw! Dodanie ich spowoduje, że proszek osadzi się na dnie i kompot nie będzie smakował jednolicie. 

Czy kompot z suszu wigilijnego ma wartości odżywcze?

To zależy co do niego wrzucisz. Jabłka i gruszki są bazą. Te owoce są znane z zawartości błonnika rozpuszczalnego, czyli takiej frakcji błonnika, który utrudnia wchłanianie cholesterolu i opóźnia skok glukozy we krwi. Natomiast gruszki, to jedyne owoce zawierające jod. Ten pierwiastek jest niezwykle ważny i wręcz niezbędny do funkcjonowania tarczycy. Dlatego oba te owoce, są odpowiednie jako baza kompotu wigilijnego. 

Suszona śliwka dopełnia to owocowe trio. Świetnie działa na pobudzenie trawienia, dzięki wysokiej zawartości błonnika oraz zawiera potas, który wspaniale wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Podsumowując, tradycyjny kompot z suszu wigilijnego jest źródłem cennego potasu, magnezu, żelaza i miedzi. 

Zrezygnuj z gotowych przypraw do suszu. W ich składzie na pierwszym miejscu znajduje się cukier. Cukier zaburza wchłanianie składników odżywczych.

Gotowy susz? Jeśli tak, to jaki kupić?

Dobra jakość składników suszu wigilijnego, to podstawa udanego kompotu. Wybieraj niesiarkowane suszone owoce. Nie będą one tak piękne jak te z konserwantami, ale liczy się to, aby służyły zdrowiu a nie cieszyły oko. 

Mnie do badania tego tematu zainspirował EzoFarmer.

To marka wywodząca się z zamiłowania do zielarstwa. To wiedza, przepisy i informacje przydatne we wsparciu naszego zdrowia z wykorzystaniem ziół i owoców oraz ich mieszanek. Tutaj wchodzimy w obszar naturalnego wspomagania odżywiania, leczenia, a nawet kosmetyki i tzw męskich przetworów – win, wódek, nalewek, miodów pitnych itp. Wszystkie wspomniane produkty będą dostępne w zgodzie z kalendarzem Matki Natury. A można je otrzymać w formie cegiełek wspierających działania Fundacji Odpowiedzialni Społecznie.

Ekologiczna mieszanka Suszu proponowanego przez EzoFarmera jest ręcznie przygotowywana, wręcz rzemieślniczo i wyrabiana w ograniczonej ilości.  

Dlaczego jest limitowana? Zależy to od wielkości zbiorów, które się odbywają w pełni sezonu. Owoce nie są importowane. Pochodzą z lokalnych ziemi i rodzimych gatunków drzew owocowych. Mieszanka jest przygotowywana na bieżąco, dlatego nie znajdziesz w jej składzie żadnych konserwantów. I ten obłędny zapach świąt po otwarciu! 

Kompozycja jest przetestowana – nie tak jak w przypadku domowego suszu. W mieszance proporcje są dobrano do ilości porcji, czego nie możesz przewidzieć, robiąc swój własny kompot. 

Ten magiczny susz wigilijny kupisz na profilu EzoFarmer na Facebooku. Skorzystaj z tego linka. Zamówienia przez messenger 🙂

Skład suszu wigilijengo od EzoFarmer

  • suszone jabłka
  • suszone gruszki
  • pigwa
  • imbir

Ta kompozycja jest otwarta, tak abyś mogła spersonalizować swój susz pod swoje upodobania. Poniżej wstawiam przepis na kompot z tym przepysznym suszem.

Przepis na kompot z suszu

Składniki

  • 3-4 l wody
  • paczka suszu od EzoFarmer
  • 2 łyżki miodu*
  • szczypta kardamonu / 2 ziarna kardamonu

Przygotowanie suszu od EzoFarmer

Przed przygotowaniem najlepiej jest zamoczyć owoce na kilka godzin, zalewając je ciepłą wodą. Wtedy kompot będzie bardziej aromatyczny.

  • Owoce włóż do garnka i zalej wodą. Jeśli były moczone wcześniej, ugotuj je w wodzie, w której się moczyły.
  • Zagotuj.
  • Gdy dojdzie do wrzenia, zmniejsz ogień.
  • Dodaj przyprawy: cynamon, goździki, kardamon i miód.
  • Gotuj na małym ogniu przez 30 minut.

Wigilijny kompot z suszu gotowy. Możemy go podawać na zimno lub na ciepło. Cenna uwaga: Koniecznie zjedz owoce! 🙂

Jestem bardzo ciekawa, czy w Twoim regionie podaje się susz do kolacji wigilijnej? A może jest to coś innego? Podziel się w komentarzu swoją tradycją.