Odmładzające smoothie

Odmładzające smoothie

Słodkie smoothie z gruszką, bananem i brzoskwinią posypane nasionami chia

Cudowny sposób aby zachować młody wygląd drzemie w tym co jemy. Odpowiedzialne za to są witaminy i składniki mineralne oraz związki nazywane antyoksydantami. Są to przeciwutleniacze, które wspomagają organizm w walce z wolnymi rodnikami. W wyniku zaburzeń homeostazy w organizmie dochodzi do powstawania tych groźnych związków tlenu, które mogą powodować uszkodzenia DNA komórek. To także przyśpiesza proces starzenia się komórek i wpływa na nasz wygląd. Na szczęście żywność jest bogata w dobroczynne przeciwutleniacze. Witamina C, E oraz A są witaminami antyoksydacyjnymi. Znajdziemy je w żółtych owocach zawierających wit. A, zielone warzywa liściaste wit. E. Natomiast źródłem witaminy C są czarne porzeczki, papryka, brokuł, kiwi czy truskawki. 

smoothie z bananem

Czym się różni smoothie od soku? 

Sok jest oczyszczony z błonnika, szybko wchłania się w przewodzie pokarmowym i jego składniki odżywcze dobrze się wchłaniają.  Z drugiej strony jednak soki mają wysoki indeks glikemiczny. To znaczy, że po ich spożyciu szybko wzrasta stężenie glukozy we krwi, a po godzinie następuje gwałtowny spadek i znów odczuwamy głód.

Smoothie to zmiksowane owoce i warzywa wraz z miąższem i skórką i zawartym w nich błonnikiem. To on daje nam szybkie odczucie sytości i to na znacznie dłużej niż sok. Poza tym błonnik wiąże szkodliwe substancje w przewodzie pokarmowym takie jak metale ciężkie. Większe spożycie błonnika wpływa na łatwiejsze utrzymanie prawidłowej masy ciała, niższe stężenia cholesterolu i poprawę perystaltyki jelit.

Mimo wszystko warto spożywać owoce i warzywa w każdej formie. Koktajl czy sok najlepiej spożywać do posiłku, ponieważ zawarta w nich witamina C spowoduje lepszą przyswajalność żelaza z posiłku. 

Smoothie jest dobrym sposobem aby przemycić do jadłospisu dzieci warzywa. Niestety owoce są chętniej wybierane od nich a nie zapominajmy, że mimo wielu witamin zawierają też spore ilości naturalnego cukru – fruktozy. Dlatego przygotowując swoim pociechom koktajl do szkoły używajmy owoców w mniejszych ilościach, najlepiej takich kamuflujących smak warzyw.  


Przepis na odmładzające smoothie

1/2 banana
1/2 brzoskwini
1/2 gruszki
1 szklanka wody
cynamon
1 łyżka nasion chia

 

Owoce dokładnie zblenduj, dolewając porcjami wodę i nasiona chia. Wlej koktajl do szklanek i na wierzchu posyp cynamonem.