Wege trend czy zdrowy nawyk?

Wege trend czy zdrowy nawyk?

8% Polaków deklaruje, że jest na diecie bezmięsnej. Trend na bycie wege jest zauważalny coraz bardziej. I to nie tylko w Internecie, ale również na sklepowych półkach pojawiło się wiele produktów, dedykowanych wyłącznie weganom. Prężnie rozwijający się przemysł spożywczy, dostarcza wiele zamienników mięsa chociażby słynny Beyond Burger. Możecie go zjeść m.in. w restauracji Krowarzywa. Szczerze polecam się tam wybrać, zwłaszcza jeżeli stawiasz pierwsze kroki w diecie bezmięsnej lub po prostu znudziły Ci się mięsne burgery. Tam możesz popróbować sfermentowanych ziaren soi, czyli tempehu, czystego glutenu – seitana (moim zdaniem najlepszy ze wszystkich pozycji) i innych kotletów na bazie kaszy jaglanej lub ciecierzycy.

Skąd trend na bycie wege?

Jestem pod podziwem, jak wiele osób jest świadomych zmian klimatycznych. A przy tym, wiele z nich, zmienia swoje codzienne przyzwyczajenia, aby ograniczyć swój wpływ. Nie da się ukryć, że coraz bardziej przejmujemy się środowiskiem. Pokazuje to chociażby ilość zmian i nowości przeprowadzonych w przemyśle spożywczym, które nastąpiły w przeciągu ostatnich kilku miesięcy. Zaczęło się od wycofania plastikowych słomek, potem wiele miast w Polsce wycofało się z użycia plastikowych kubków na imprezach masowych. W Krakowie pojawiły się automaty na plastikowe butelki. Dużą uwagę zwraca się na marnowanie żywności, którą ma ograniczyć m.in. aplikacja To Good To Go. Działa to w ten sposób, że restauracja wystawia swoje “zapasy” w apce, na krótko przed terminem ważności za 30% wartości. Warto też wspomnieć o akcjo prowadzonej przez Starbuck, gdzie oszczędzasz złotówkę, jeżeli przyjdziesz na kawę z własnym kubkiem.

Czy trend wege cieszy dietetyków?

Przeszukując badania naukowe dowiemy się, że weganie są ogólnie zdrowsi od reszty populacji. Dokładnie oznacza to, że są mniej narażeni na zawał i częściowo mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka. Zatem, czy warto jeść tylko warzywa? To oczywiście zależy od Twojego podejścia do diety. Tak samo jak odżywiasz się obecnie, to przełoży się na Twoją wegańską dietę. Dieta wegańska kusi zwłaszcza tych, którzy chcą schudnąć, ponieważ weganie z reguły mają niższą masę ciała. To błędne myślenie. Jest wiele produktów, które są wegańskie np. czekolada, pierogi, ciasta, orzechy, pieczywo, a swoją kalorycznością, nie przyczyniają się do odchudzania. Ogólnie rzecz biorąc jest to w niewielkim stopniu zbilansowana dieta. Jeżeli nie masz dyplomu z dietetyki, to z pewnością Twój sposób odżywiania nie jest idealny.

Na co powinnaś zwrócić uwagę na diecie wegańskiej?

Z pewnością zadbaj o odpowiednie nawodnienie. Warzywa, owoce, kasze i pieczywo dostarczają błonnik. Jest on korzystny pod wieloma względami. Jednak w nadmiarze, może powodować zaparcia, jeżeli mało pijesz.

Zadbaj o produkty bogate w białko. Białko roślinne jest mniej przyswajalne i niepełnowartościowe. Koniecznie włącz do diety tofu i inne produkty sojowe, ciecierzycę, soczewicę, groch i pozostałe nasiona roślin strączkowych.

Weganie mają większe niedobory witaminy D, która jest niezbędna do wchłaniania wapnia. Ten z kolei buduje kości i zęby. Do wegańskich źródeł wit. D należą grzyby. Zadbaj o codzienną suplementację 5 mikrogramów. Polecam lek, który sama stosuje w okresie zimowym – Vigantolleten.

Kolejnym mikroelementem jest żelazo. Wchłanialność żelaza ocenia się na poziomie zaledwie 5%! Dlatego zadbaj o to, aby większe posiłki skropić sokiem z cytryny (o ile się da) lub popić kwaśnym sokiem. Nie jedz równocześnie produktów bogatych w wapń z źródłami żelaza np. maku z pestkami dyni. Żelazo to element krwiotwórczy w naszym organizmie tak samo jak wit. B12. Niestety, pochodzi ona tylko z produktów odzwierzęcych, a jej uzupełnianie kończy się bolesnymi zastrzykami (wiem z doświadczenia). Jedynym rozwiązaniem jest naprawdę zbilansowana dieta i taka, która zawiera produkty fortyfikowane (wzbogacane) w witaminy. Dlatego sięgnij po napoje roślinne np. sojowe.

Korzystaj z różnych napojów roślinnych. Więcej na ich temat przeczytasz tutaj.

Moim zdaniem weganizm i wegetarianizm to nie tylko trend. Szeroki wybór produktów, nie wymaga od wegan tak wielu wyrzeczeń jak kiedyś. Niemal w każdej restauracji znajdziesz coś wege, a przypadki gdzie w menu jedynie surówka jest wegańska stają się wyjątkami. Tego właśnie życzę wszystkim weganom!

Jeżeli jesteś na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej i chcesz odżywiać się lepiej – skontaktuj się ze mną.
Jeżeli potrzebujesz indywidualnej diety pod Twoje preferencje żywieniowe i umiejętności kulinarne – wykup dietę WEGAŃSKĄ lub WEGETARIAŃSKĄ.

Już niebawem w sklepie pojawią się kolorowe ebooki z gotową dietą i całym zestawem nowych przepisów dopasowanych do restrykcji żywieniowych! 🙂Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *