Siemie lniane a nasiona chia

Siemie lniane a nasiona chia

Dietetyczny ring

 

Co jest zdrowsze?

 

 

Nasiona chia czy siemię lniane, które lepsze?

 

Postanowiłam przygotować dla Was zestawienie, tych dwóch źródeł kwasów tłuszczowych omega-3. Wezmę pod lupę ich skład chemiczny, związki biologicznie czynne, przydatność technologiczną oraz cenę i dostępność w sklepach

Inspiracją do tematu tego wpisu była prelekcja na konferencji w Łodzi. Miała ona na celu przypomnieć dietetykom, że naszą misją jest dostarczanie diety wygodnej i łatwej dla pacjenta. Nie piszemy jej pod swoje wymagania, tylko realizujemy wizję pacjenta. W końcu to na nim spoczywa obowiązek jej przestrzegania.  

Zacznijmy od podstaw, czyli od składu chemicznego. 

 

Siemię lniane

składniki odżywcze

 

534 kcal 

 27 g błonnika

 18 g białka

29 g węglowodanów

 42 g tłuszczów


4 g nasycone KT

9 g jednonienasycone KT

wielonienasycone KT:

 23 g omega-3

6 g omega-6


Nasiona chia

składniki odżywcze

 

486 kcal

34 g błonnika

16 g białka

42 g węglowodanów

30 g tłuszczów


3 g nasyconych KT

2,3 g jednonienasyconych KT

wielonienasycone KT

 

⇒ Nasiona na migrenę – 100 gramów nasion lnu lub chia uzupełnia dzienne zapotrzebowanie dorosłego na magnez. 

⇒ Chia i len zamiennie w niedokrwistości z niedoboru żelaza. Zwiększ biodostępność tego mikroelementu i pudding chia serwuj z musem z kiwi a siemię lniane zalewaj sokiem pomarańczowym. 

⇒ Jeżeli w Twojej diecie brakuje bananów, ziemniaków, pomidorów, suszonych owoców to pamiętaj aby każdą kanapkę, sałatkę czy koktajl posypać siemieniem lnianym. 

⇒ W diecie wegańskiej łatwo o niedobory wapnia, którego głównym źródłem w diecie jest nabiał. Nasiona chia w jednej łyżce pokrywa 10% zapotrzebowania na ten składnik.

⇒ Po nasiona warto sięgnąć mając zmiany chorobowe skóry (trądzik), przy wypadających włosach i łamiących się paznokciach, ponieważ zawierają one sporą dawkę cynku. 

 

siemie_lniane_a_chia

Porównanie cen nasion chia do nasion lnu

 

Brązowe siemię lniane /1 000 g, cena ok. 5 zł/

Mielone siemię lniane 1 000 g nie różni się ceną.

Złote siemię lniane /1 000 g, cena ok. 6-8 zł/

 

Olej lniany, ceny rynkowe:

  • 1 l z firmy BIOOIL ok. 30 zł
  • 500 ml VitaFood ok. 24 zł
  • 250 ml LenVitol Oleofarm ok. 10 zł

 

Nasiona chia /1 000 g, cena ok. 14 zł/ 

 

Na podstawie tego zestawienia, możemy stwierdzić, że nasiona chia są 3 razy droższe od nasion lnu. Nasiona chia są bardziej dostępne niż kilka lat temu, ale w najkorzystniejszej cenie kupisz je przez Internet. Natomiast siemię lniane jest w każdym sklepie od ręki. 

 

Siemię lniane – całe nasiona czy mielone? 

 

Od razu wyjaśniam dlaczego nie warto kupować mielonych nasion. Len to roślina oleista, mająca w składzie nienasycone kwasy tłuszczowe o niestabilnych wiązaniach węglowych. W trakcie kontaktu z powietrzem, powyższe kwasy zostają utlenione do innych związków, które nie są pożądane. Najlepszym sposobem, będzie zmielenie odważonej porcji nasion lnu i zmielenie bezpośrednio przed spożyciem. Dopuszczalne jest zmielenie siemienia lnianego rano i zużycie go w ciągu dnia. Całe nasiona lnu są polecane w chorobach przewodu pokarmowego – nieżycie żołądka, wrzodach dwunastnicy, zaburzonej perystaltyce jelit, przy zaparciach. 

UWAGA! Całe nasiona lnu zalane wodą, puszczają śluz. Po ich spożyciu nie przyjmuj żadnych leków (zwłaszcza stałych), ponieważ śluz utrudni ich wchłanianie. 

 

Czy złoty len jest lepszy od brązowego? 

 

Ogólnie rzecz biorąc, te nasiona lnu pochodzą od różnych odmian – len zwyczajny ma niebieskie kwiaty i ciemniejsze nasiona. Z kolei, len złocisty, ma żółte kwiaty i w Polsce jest pod ochroną. Dlatego warto kupować siemię lniane ze sprawdzonego źródła. Ciemniejsze nasiona zawdzięczają swój kolor odpowiednim barwnikom. 

olej_lniany_a_nasiona_lnu

Olej lniany czy nasiona lnu?

 

Dr Damian Parol na swoim blogu, dzielnie przekonuje nas, że olej lniany rzeczywiście jest źródłem kwasów omega-3, ALE siemię lniane prześciga go swoimi dobrodziejstwami.  W wytłokach – czyli odpadach po wytłoczeniu oleju znajdziemy jeszcze więcej zdrowych składników, co potwierdzają badania kliniczne.

Po pierwsze olej lniany jest trudny w przechowywaniu – należy chronić zawartość butelki przed ciepłem i światłem. Po otwarciu należy go zużyć jak najszybciej, w przeciągu kilku dni. 

Siemię lniane łatwiej wykorzystać w kuchni, ponieważ ma neutralny smak, w przeciwieństwie do oleju. 

W ziarenkach lnu, znajdują się lignany lniane, czyli fitoestrogeny. W ludzkim organizmie zachowują się podobnie do estrogenów. Mają zdolność regulacji hormonalnej np. u kobiet w trakcie menopauzy. 

⇒ Wybierz siemie lniane a nie olej lniany https://www.damianparol.com/olej-lniany/

 

 

Nasiona chia – regulacje prawne

 

W procesie produkcji nasiona chia mogą być dodawane do pieczywa oraz płatków. Natomiast wg Głównego Inspektora Sanitarnego są one zakazane w jogurtach, napojach i deserach. W ostatnich latach, EFSA zwiększyła dozwoloną dawkę nasion szałwii hiszpańskiej, do 10% ich udziału w posiłku. 

 

W 2015 r. dozwolone zostało użycie nasion chia do soków owocowych
oraz mieszanek soków owocowych w ilości 15 g/450 ml.

 

Wiedzieliście o tym? 

 


 

Nasiona chia i siemię lniane – przepisy

 

W tej kategorii oba produkty mają wiele wspólnego. Nasiona lnu i szałwii hiszpańskiej po zalaniu wodą, mlekiem, jogurtem, sokiem czy innym płynem, po pewnym czasie żelują. W zależności od proporcji uzyskujemy gęstą zawiesinę lub naturalnie zagęszczony napój. Taki kleik znajduje zastosowanie jako zamiennik jajka, w diecie osób z alergią i na diecie wegańskiej. Jeżeli chodzi o mnie to nasion chia używam do puddingów i deserów. Jednym z moich ulubionych połączeń jest jogurt naturalny z nasionkami i musem z truskawek lub kiwi. Z kolei, na deser mogę Wam polecić kakaowy deser z masłem orzechowym i innymi pysznymi rzeczami.  

pudding chia positiveat

 

Dziękuję, że dotrwałeś do końca!

Kto jest według Ciebie zwycięzcą? 

 

Siemię lniane czy nasiona chia?



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *