Ranking napojów roślinnych pod okiem dietetyka

Ranking napojów roślinnych pod okiem dietetyka

Przygotowałam ranking napojów roślinnych, ponieważ często trafiam na pytania, który napój roślinny wybrać?  Odpowiedź zazwyczaj jest niepełna lub mało wiarygodna. Poniższe zestawienie zostało stworzone na podstawie tabel wartości odżywczych Instytutu Żywności i Żywienia. Komentarze i porady kulinarne pochodzą od czytelników, głównie wegan.

 

 

Pewnie wielu z Was zastanawia się, które mleko roślinne jest najzdrowsze? Otóż, to zależy dla kogo ma być przeznaczone. Warto najpierw sprawdzić ile kalorii ma napój roślinny oraz jego pozostały skład. Niektóre mleka roślinne są wzbogacane w witaminy i minerały. Najczęściej w te, których brakuje w diecie roślinnej.

 

 

Z artykułu dowiesz się:

 

Prawidłowa nazwa – mleko czy napój roślinny?

Właściwości napojów roślinnych.

Czy warto zamienić mleko na napój roślinny? 

Czy mleka roślinne zawierają laktozę?

Ceny napojów roślinnych

Czy dzieci mogą spożywać mleko roślinne?

Napoje roślinne ,,od kuchni”

 

mleko_roslinne_positiveat

Mleko czy napój roślinny?


 

Prawidłową formą jest NAPÓJ ROŚLINNY.

Ta nazwa jest zgodna z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 14 czerwca 2017 r. Od tamtej pory, producenci nie mogą stosować nazw sugerujących produkt odzwierzęcy dla wyrobów roślinnych. To samo dotyczy masła orzechowego i jogurtu sojowego. 

 

 

 

Właściwości napojów roślinnych 


 

Napój sojowy

To najlepszy zamiennik mleka krowiego pod względem wartości odżywczych. Ma porównywalnie dużo białka i witamin. Jest to najmniej kaloryczny napój roślinny. Ma jedynie 29 kcal w 100 ml. Napój sojowy oprócz naturalnie występującego potasu i witamin z grupy B, często w składzie zawiera witaminę D, B12 i żelazo.

Regularne spożywanie napoju sojowego niesie za sobą wiele korzyści. Po ten produkt powinny sięgnąć

  • osoby z wysokim cholesterolem LDL, dzięki obecności fitosteroli
  • kobiety w okresie menopauzy, izoflawony soi łagodzą objawy menopauzy i utrudniają rozwój osteoporozy

Wymienione izoflawony zapobiegają zakrzepom, które są przyczyną zawału serca. Hamują zlepianie się płytek krwi i przeciwdziałają utlenianiu lipidów.

Przeciwwskazaniem do spożywania napoju sojowego jest alergia na soję i choroby tarczycy.

 

 

Napój orkiszowy

Wyróżnia się zawartością wielu pierwiastków śladowych np. manganu. Szklanka napoju dostarcza 103 kcal. Pochodzi z ziaren zbóż, dlatego dostarcza witaminy z grupy B i błonnik.

Przeciwwskazaniem do spożywania napoju orkiszowego jest celiakia i nietolerancja glutenu.

 

 

Napój ryżowy

To najsłodszy napój roślinny jaki piłam. Nic dziwnego – zawiera najwięcej węglowodanów. Napój ryżowy zawiera niewiele białka, witamin i minerałów. To dobry napój dla sportowców, który w krótkim czasie dostarczy energię dla mięśni. Polecałabym go również dzieciom, ze względu na źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów, potrzebnych do wzrostu organizmu i rozwoju mózgu.

Przeciwwskazaniem do spożywania napoju ryżowego jest stan przedcukrzycowy, cukrzyca, insulinooporność, nadwaga i hiperlipidemia. 

 

 

Napój migdałowy

Na podstawie obserwacji, sądzę że to ulubiony napój wegan. Podobno kawa z nim smakuje jak serek Monte. Mimo, że zawiera jedynie 2% migdałów w swoim składzie, to ma najwięcej wapnia spośród innych napoi. Poza tym dostarcza witaminę E – silny przeciwutleniacz, chroniący przed nowotworami. Ma niewiele białka i węglowodanów. Szklanka mleka migdałowego dostarcza 72 kcal. 

Przeciwwskazaniem jest alergia na migdały. 

 

 

Napój owsiany

To dobry wybór dla dzieci i sportowców podobnie jak napój ryżowy, ze względu na zawartość węglowodanów.  Zarówno płatki owsiane jak i napój zawierają cenne beta-glukany, które chronią przed chorobami serca. Delikatny napój owsiany reguluje trawienie i pozostawia na długo uczucie sytości. 

Przeciwwskazaniem jest celiakia i nietolerancja glutenu. 

 

 

 

Czy dzieci mogą pić napoje roślinne?


Nie ma przeciwwskazań do tego, aby dzieci spożywały napoje roślinne. Jednak nie należy stosować napoju roślinnego jako zamiennika mleka krowiego u dzieci zdrowych.
Nie należy wprowadzać takich napojów jak migdałowe, owsiane, orkiszowe czy sojowe niemowlętom. Szczególną ostrożność trzeba zachować u małych dzieci. Składniki tych napojów zawierają alergeny i mogą doprowadzić do reakcji alergicznej. Najbezpieczniejszym napojem roślinnym, w tym kryterium jest 

napój ryżowy

 

Czy napoje roślinne zawierają laktozę?


Napoje roślinne są naturalnie bezlaktozowe. Laktoza to cukier mleczny. Występuje jedynie w produktach, pochodzących od zwierząt mlecznych. Zarówno mleko krowie, kozie oraz nabiał zawierają laktozę. Dlatego napoje roślinne mogą być spożywane na diecie bez laktozy.

 

 

 

 

Zakres cenowy 


Napój sojowy jest obecnie najtańszym(5-7 zł/l) roślinnym zamiennikiem mleka. O kilka złotych więcej zapłacimy za napój ryżowy, orkiszowy czy owsiany (8-9 zł). Najwięcej zapłacimy za mleko migdałowe, kokosowe, z orzechów nerkowca i innych orzechów (>10 zł). Cena jest uzależniona głównie od ilości certyfikatów (BIO, organic) oraz dodatków np. zawartość cukru, fortyfikacją wit. B12 czy wapniem. Cena rośnie wraz z zawartością procentową produktu “bazowego”. W napoju migdałowym waha się to na poziomie 2%.

Napoje roślinne – dla kogo? 


Najchętniej odpowiedziałabym, że dla WSZYSTKICH! Napój roślinny to alternatywa mleka dla osób:

♦ na diecie wegańskiej

♦ nietolerujących laktozy 

♦ z alergią na białko mleka krowiego (oprócz napoju sojowego, może też uczulać)

♦ na diecie bezglutenowej

♦ z nieprawidłowym lipidogramem

 

 

Czy warto zamienić mleko krowie na napój roślinny?


To trudne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jestem zwolenniczką zróżnicowanej diety, dlatego najlepszą decyzją jest pozostawienie obu tych produktów w diecie. Natomiast zarówno mleko i napoje roślinne nie są odpowiednie dla wszystkich. Odrzucając mleko krowie bez przyczyny, tracimy cenne enzymy i substancje biologicznie czynne, których nie ma w żadnym innym produkcie. Aktualnie nietolerancja laktozy nie zmusza do wykluczenia mleka z diety. To duży plus. W napojach roślinnych nie ma tyle dobrze przyswajalnego białka czy wapnia, który lepiej się wchłania w towarzystwie laktozy. Przechodząc na dietę bezmleczną, należy być świadomym niedoborów, jakich możemy się spodziewać w nowym jadłospisie. 

 

Napoje roślinne ranking positiveat infografika

 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *