Oparzenia w kuchni

Oparzenia w kuchni

Wrzątek, para wodna, gorący olej, rant patelni czy rozgrzany ruszt grilla – każdy, kto spędza trochę czasu w kuchni doświadczył kiedyś oparzenia. Dziś radzimy, jak postępować po takim wypadku w kuchni oraz jak uniknąć blizn po oparzeniach.

Wystarczy chwila nieuwagi, śliska ręka lub zbyt mocno podkręcony palnik i dochodzi do oparzenia.
W okresie letnim chętnie grillujemy i nietrudno o wypadek – gorący ruszt, węgiel, a czasem tłuszcz, który pryśnie może przysporzyć wiele bólu i zostawić nam pamiątkę na całe życie.

Oparzenia w kuchni – pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia w kuchni to zawsze schłodzenie urazu. Jak najszybciej należy włożyć oparzoną część ciała pod zimną wodę. Warto chłodzić ją nawet kilkanaście minut, aby zatrzymać wędrówkę oparzenia w głąb tkanek i obniżyć temperaturę głębszych partii skóry. Jeśli nie ma dostępu do chłodnej wody, natychmiast należy schłodzić ranę jakimkolwiek dostępnym płynem – może być to nawet napój lub mleko. W przypadku większych powierzchni ciała lub oparzeń, co do których można spodziewać się, że będą poważne – najlepiej od razu wezwać karetkę.

Natomiast oparzenie lekkie i średnie, na niewielkiej powierzchni można z powodzeniem leczyć w domu. Co więcej – wprowadzając odpowiednią profilaktykę można uniknąć blizny po oparzeniu.

Blizny po oparzeniach przy gotowaniu

Blizny po oparzeniu są trudne w leczeniu. Na całej powierzchni urazu tkanki zostają uszkodzone w różnym stopniu, nowe włókna kolagenowe narastają nierównomiernie tworząc zgrubienia. Powierzchnia blizny w dużym stopniu ciągnie skórę w okolicach urazu, co często wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Takie blizny nawet, gdy reakcja była szybka, a leczenie prawidłowe, mogą goić się ciężko i nawet po zabliźnieniu dokuczać poszkodowanej osobie.

Leczenie blizn po oparzeniach

Pielęgnowanie blizn po oparzeniach bywa długotrwałe, ciężkie przypadki leczone są szpitalnie lub laserowo. Na szczęście lżejsze oparzenia, które powstały w trakcie gotowania można leczyć w domu. Każdą bliznę po oparzeniu warto pielęgnować specjalistycznym żelem na blizny, który przyspieszy gojenie się urazu oraz poprawi wygląd blizny. Żel silikonowy na blizny, który można stosować także na blizny po oparzeniach zmiękcza tkanki, likwiduje przykre dolegliwości związane z gojeniem się oparzenia – uczucie ciągnięcia, pieczenie, swędzenie. Żel silikonowy na blizny uelastycznia bliznę i zmniejsza jej widoczność w przyszłości, a nawet czyni ją całkowicie niewidoczną. Żel stosować należy codziennie przez kilka miesięcy niezależnie czy leczymy świeżą czy starszą bliznę po oparzeniu w kuchni.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *