Masz zachcianki? Sprawdź co one mogą oznaczać dla Twojego zdrowia!

Masz zachcianki? Sprawdź co one mogą oznaczać dla Twojego zdrowia!

Według badania ankietowego odczuwa to 100% kobiet i 70% mężczyzn! Nagły, wilczy głód, przez który nie możesz się skupić i ta silna ochota na konkretny produkt. Mogą to być chipsy, czekolada, ostre potrawy czy coś kwaśnego. Czy Ty też tak masz? Sprawdź co to oznacza!

Zachcianki w diecie – jak sobie z nimi radzić?

Nagła ochota na coś słodkiego czy słonego, dopada nas najczęściej w przerwie pomiędzy posiłkami, gdy powoli odczuwamy głód, a do kolejnego posiłku mamy jeszcze trochę czasu. Nie daj się zwieść takim pokusom! Zadbaj o regularne posiłki, w równych odstępach czasu, mniej więcej co 3-4 h. No dobrze, ale dlaczego nagle czuję taką silną potrzebę zjedzenia np. czekolady? Pragnienia konkretnych produktów to sygnał, który daje nam organizm gdy czegoś nam brakuje. Sprawdź co to może być!

1. Gdy masz ochotę na chipsy…

Sód – to ważny mikroskładnik, odpowiada on za równowagę w gospodarce wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadową. Utrzymuje stałą zawartość wody, zatrzymując ją w organizmie. Reguluje napięcie mięśniowe i wpływa na przewodzenie bodźców w komórkach nerwowych. Antagonistyczne działanie ma potas.

Hiponatremia (niedobór sodu) objawia się bólem głowy, utratą apetytu, osłabieniem i obniżeniem ciśnienia krwi.

Mało sodu może wskazywać na odwodnienie, dlatego jeżeli ciągnie Cię do słonych przekąsek, zadbaj o odpowiednie nawodnienie. Przygotuj domowy izotonik.

2. Mam szczególną ochotę na lody…

Tryptofan – to aminokwas odpowiedzialny za wytwarzanie melatoniny i serotoniny. Jeśli śpisz zbyt krótko lub jakość Twojego snu nie gwarantuje odpoczynku i regeneracji, być może w Twojej diecie brakuje tryptofanu.

Na niedobór tryptofanu mogą być narażone osoby na niezbilansowanej diecie wegańskiej. Jeśli jesteś zmęczony a w nocy nie możesz się wyspać – zgłoś się do mnie. Z przyjemnością ułożę dla Ciebie jadłospis z daniami wegańskimi, które pozwolą odzyskać Ci zdrowie.

Źródłem tryptofanu jest wysokotłuszczowy nabiał, z którego powstają lody. Ale nie tylko, ten aminokwas znajdziesz w indyku, rybach, żółty i biały serze, mleku, produktach sojowych i innych nasionach roślin strączkowych, pestkach dyni i jajkach. To szereg produktów, które z łatwością wprowadzisz do diety w wystarczających ilościach.

Inne rozwiązanie: Zamiast jedzenia lodów, połóż się do łóżka godzinę wcześniej – wykazano, że wysokiej jakości sen wspomaga utratę wagi i poprawia ogólny stan zdrowia. Lub zdecyduj się na popołudniową drzemkę trwającą 20–30 minut. Badania pokazują, że oprócz zmniejszenia stresu i apetytu, drzemki mogą pomóc Ci zachować czujność, poprawić funkcje odpornościowe i poprawić nastrój.

3. Czy mamy w domu coś słodkiego?

Przeciętny Polak zjada około 40 kg cukru rocznie, a dziennie średnio 25 łyżeczek, czyli o 15 więcej niż przewiduje norma.

Prawdopodobnie jesteś przemęczona i zestresowana. Słodycze, takie jak babeczki i ciasteczka, mogą zapewnić chwilowe uspokojenie, ponieważ cukier wyzwala szybkie uderzenie dopaminy, czyli hormonu dobrego samopoczucia. Jednak przetworzona żywność, taka jak pakowane słodycze, może prowadzić do spadku poziomu cukru we krwi i spowolnienia wkrótce po ich spożyciu.

Istnieją sprytne sposoby na zaspokojenie słodyczy, które nie spowodują negatywnych skutków spożycia cukru, takich jak przewlekłe zapalenie czy wzrost masy ciała. Zamiast sięgać po produkty przetworzone, wybierz naturalnie słodkie potrawy, w tym jabłka, banany, marchewki, melony, gruszki. Te pokarmy zawierają przyjazny dla jelit błonnik, który pomaga w powolnym wchłanianiu cukru do krwiobiegu, unikając błędnego koła wysokiego poziomu cukru i załamania, które powoduje, że masz ochotę na więcej cukru.

Jeśli regularnie masz ochotę na słodycze, jest to świetna okazja, aby spojrzeć głębiej i dowiedzieć się, czy czujesz się zestresowany lub niespokojny. Spróbuj zwalczyć jedzenie stresowe za pomocą pozytywnych mechanizmów radzenia sobie, takich jak spacer, gorąca kąpiel lub telefon do przyjaciela. Innym pomocnym narzędziem jest priorytetowe traktowanie jakości snu, ponieważ zmiany w rytmie dobowym (np. Brak snu) mogą spowodować, że sięgniesz po słodkie pokarmy.

4. Zjadłabym coś ostrego!

Zachcianki na pikantne potrawy to znak, że być może powinnaś urozmaicić swoją dietę. Łatwo nam popaść rutynę i zapomnieć o innych produktach czy nowych przepisach, trzymając się tych podstawowych, szybkich i ulubionych. Uważaj na to, zwłaszcza jeśli nie lubisz gotować. Wcześniejsze badania pokazują, że osoby wybredne w stosunku do jedzenia, mają niższy poziom niezbędnych składników odżywczych, więc pragnienie pikantnych potraw, takich jak salsa, może sygnalizować, że Twój organizm domaga się zwiększenia różnorodności.

Jeśli masz ochotę na pikantne potrawy lub potrawy, których normalnie nie doświadczasz, możesz przyjrzeć się swojemu codziennemu stylowi życia i sprawdzić, czy zawsze jesz te same (być może nijakie) potrawy. Zadaj sobie pytanie, jak urozmaicić swoją dietę, niezależnie od tego, czy jest to poszukiwanie nowego przepisu, czy eksperymentowanie z tworzeniem własnych mieszanek przypraw. Przejrzyj blogi kulinarne, pooglądaj programy kulinarne lub idź do nowej restauracji, w której serwują inne potrawy niż te do których jesteś przyzwyczajona. Sięgnij po produkty, których nie znasz lub poczytaj o kuchniach świata. Pozwól się zainspirować!

5. Zjadłabym cokolwiek, tu i teraz!

Odczucia głodu i pragnienia pochodzą z tej samej części mózgu i czasami sygnały mogą być podobne lub źle zinterpretowane. Nie oznacza to, że za każdym razem, gdy poczujesz głód, powinnaś po prostu pić wodę, ale ważne jest, aby mieć świadomość, że te odczucia głodu mogą w rzeczywistości być pierwszymi oznakami odwodnienia. Odwodnienie utożsamiamy z nadmiernym poceniem się lub spożywaniem słonych potraw, ale istnieje wiele innych czynników, które wpływają na stan nawodnienia organizmu. Tracimy wodę w inny, mniej zauważalny sposób, na przykład przez suchą skórę i drobne kropelki wody w oddechu. To, że nie pocisz się od jakiegoś czasu, nie oznacza, że ​​nie jesteś odwodniony.

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Według zaleceń, kobiety powinny spożywać 2,5 l wody dziennie, natomiast mężczyźni 3,5 l. Ta ilość zwiększa się w upały oraz podczas aktywności fizycznej. Pij wodę przez cały dzień, więc kiedy nadejdzie głód, nie musisz się martwić, czy te uczucia są naprawdę głodem lub odwodnieniem, ponieważ pilnujesz spożycia wody. Jeśli zapominasz o piciu wody, dobrym sposobem jest rozstawianie szklanek z wodą w różnych miejscach. Gdy przejdziesz obok, przypomni Ci się że powinnaś się napić. To też odbiera kolejną wymówkę, gdy po prostu nie będzie Ci się chciało wstawać po wodę.