Jak powinny się odżywiać dzieci w szkołach?

Jak powinny się odżywiać dzieci w szkołach?

Prawidłowe odżywianie ma ogromny wpływ na rozwój dzieci, a także wyniki, jakie osiągają w nauce. Poprawia pamięć, koncentrację i wspomaga pracę umysłu. Dzięki zbilansowanej diecie, maluchy prawidłowo rosną i nie mają problemów z nadwagą. To dlatego zdrowe jedzenie w szkole jest takie ważne! Jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie dzieci w wieku szkolnym?

Jedzenie w stołówkach

Szkolne obiady nieraz pozostawiają wiele do życzenia. Rozgotowane warzywa i jałowe kotlety nie zachęcają do jedzenia. Nic dziwnego, że dzieci nie chcą jeść posiłków w stołówkach, a głód zagryzają niezdrowymi przekąskami, takimi jak słodycze.

Jak powinny wyglądać obiady w szkole? Przede wszystkim, powinny dostarczać wszystkich najważniejszych składników odżywczych, umożliwiających prawidłowy rozwój dziecku. Najlepiej, jeśli w codziennym obiedzie znajdzie się porcja mięsa lub ryby, które zawierają białko, a także świeże, różnorodne warzywa oraz wartościowe węglowodany, na przykład w postaci kaszy, makaronu pełnoziarnistego lub ziemniaków. Bardzo istotna jest różnorodność. Jednolite i monotonne obiady szybko znudzą się dzieciom, a poza tym nie dostarczą im odpowiedniej ilości witamin i minerałów.

Żywienie dzieci w wieku szkolnym to prawdziwe wyzwanie. Nie wszystkie maluchy lubią zdrowe jedzenie, a w tym wieku nie jest łatwo zmienić ich nawyki żywieniowe. Ogromną rolę pełnią rodzice, którzy powinni uczyć dzieci zdrowego odżywiania od najmłodszych lat. Dziecko, które w domu nie jadło zdrowych posiłków i nie unikało słodyczy, prawdopodobnie nie będzie chciało jeść prawidłowo także w wieku szkolnym. Ogromne znaczenie ma drugie śniadanie, które przygotowują dziecku rodzice, aby zabrało je ze sobą do szkoły. Powinno być pełnowartościowe i zapewniające mu energię niezbędną na czas pobytu w placówce. Niestety, wielu rodziców bagatelizuje znaczenie tego posiłku i pozwala dziecku na kupowanie słodkich batonów lub wypieków.

Sklepik szkolny- czy pomaga w zdrowym odżywianiu?

Kilka lat temu głośno było na temat niezdrowej żywności, jaką oferują sklepiki w szkołach. Zmiany w prawie miały zakończyć ten problem i przekonać dzieci do zdrowszych produktów. Niestety okazało się, że w niektórych sklepikach, słodycze oraz słone przekąski szybko wróciły na swoje miejsce i nadal są chętnie kupowane przez dzieci!

Na szczęście nie jest to regułą i wiele sklepików szkolnych oferuje dziś mnóstwo zdrowych produktów, atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży. Dobrą propozycją, odpowiednią na drugie śniadanie, może być na przykład bułka z ciemnego pieczywa z dodatkiem chudej wędliny, sałaty i ogórka, a do tego świeży owoc, taki jak jabłko czy gruszka. Taki posiłek powinien być dla wielu dzieci przekonujący, a przy tym jest znacznie bardziej wartościowy, niż batonik lub drożdżówka! To najlepsze rozwiązanie dla tych dzieci, których rodzice nie mają czasu, aby przygotować im drugie śniadanie w domu.

Sklepik szkolny może z powodzeniem wspierać zdrowe odżywianie dzieci, jeśli tylko jego właściciele trochę się postarają i zadbają o odpowiedni, smaczny i zdrowy asortyment!Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *