Jak pozbyć się ochoty na słodycze?

Jak pozbyć się ochoty na słodycze?

Wiecie, że “coś słodkiego” jest wyszukiwane w Google, nawet 10 tys. razy w ciągu miesiąca? Przyznaj się, ile z tych wyszukiwań należy do ciebie? 😉

Skoro zainteresowałaś się tym postem, na pewno szukasz odpowiedzi jak zahamować apetyt na słodycze. Sama mam problem z ograniczeniem słodyczy. Kiedyś jako drugie śniadanie jadłam drożdżówkę albo pączka. W domu musiałam mieć ciastka, w razie ochoty na słodycze. A wiadomo, gdy pod ręką jest coś słodkiego, to kusi bardziej, niż gdy musisz wyjść do sklepu. Też się z tym mierzysz?

Gdy zaczęłam studiować dietetykę, moja świadomość szkodliwości jedzenia słodyczy, ciastek czy czekolady, raz po raz, nie pozwalała mi na to. Z jednej strony szkodliwość wynikała z niskiej jakości składników np. oleju palmowego, syropu glukozowo-fruktozowego. A drugą kwestią jest fizjologia człowieka. Nieustanne skoki stężenia glukozy wywołane dostarczaniem łatwo przyswajalnych cukrów, to prosta droga do rozwoju chorób np. cukrzycy.

Jak stracić apetyt na słodycze?

Postawiłam temu kres, testując nowe produkty i przygotowując ,,zdrowe słodycze”. Do posłodzenia moich wypieków zaczęłam używać ksylitol, erytrytol i daktyle. Zamieniłam ciasta z kremem śmietanowym, na wersję light z jogurtem. Przestałam używać białej czekolady, a teraz w przepisach na moje ciasta, znajdziesz jedynie gorzką czekoladę. Stosując takie zmiany, pamiętaj, że te przepisy nie będą smakować identycznie z oryginałem! Mam na myśli, że sernik, zrobiony z pełnotłustego twarogu, kostki masła i 10 jajek, będzie nam smakował bardziej od jego fit wersji. To wina dużej ilości tłuszczu, który jest nosicielem smaku. Jednak do smaków można się przyzwyczajać. Po czasie z pewnością sama wybierzesz wersję fit, bez żadnego przymusu. 🙂

Przepisy na zdrowe słodycze znajdziesz w zakładce fit desery lub ciasta.

W tym wpisie wymieniam 5 sposobów jak ograniczyć słodycze. Wypróbowałam 4 z nich i potwierdzam ich skuteczność. Jeden sposób, odnoszący się do zdrowego snu, polecam tym, którzy notorycznie są niewyspani. Ja nigdy nie miałam z tym problemu.

Po tygodniu zmian, odczułam, znaczącą różnicę. Nie miałam ochoty na coś słodkiego, wręcz odmawiałam słodyczy. W punkcie 4 wyjaśniam przyczynę takiego zachowania.

Gotowa na zmiany?

Jak ograniczyć słodycze?

Rezygnacja z cukru ma wiele zalet m.in. poprawia samopoczucie i pomaga zachować stałą masę ciała. Usunięcie dodatkowych kalorii z diety, może mieć duże znaczenie w utracie wagi, zwłaszcza jeśli chodzi o utratę uporczywej ,,oponki”.

Cukier przyczynia się do przewlekłego stanu zapalnego, który odgrywa negatywną rolę w organizmie. Jedno z badań wykazało, że jedzenie 100 gramów cukrów dziennie, zmniejsza zdolność komórek krwi do zwalczania bakterii nawet o 50%.

Oto 5 sposobów na ograniczenie słodyczy:

1. Jedz regularnie

jak-ograniczyc-slodycze

Jedz 4 – 5 małych posiłków dziennie, aby cały czas być sytym. Sytość oznacza stałe stężenie glukozy we krwi. W ten sposób, zapobiegniesz napadom głodu i przestaniesz rozglądać się za słodyczami, żeby ten głód szybko zaspokoić. Pozwól sobie na chwilę przyjemności i wypróbuj przepisy na słodkie śniadania. Naleśniki, pancakes, owsianka, domowe razowe drożdżówki, granola z owocami, tost z masłem orzechowym to nic złego. Sama często je przyrządzam. Ważne, abyś podejmowała świadome decyzje i nie miała wyrzutów sumienia. Owsianka to pełnowartościowe danie, a dostarczona energia wystarcza na co najmniej 3 godziny. To pomoże zahamować ochotę na słodycze.

2. Jedz naturalnie słodkie produkty

jak-ograniczyc-ochote-na-slodycze

Zachowaj life balance i zamiast z czegoś rezygnować, rozszerz swoje menu. Chcesz ograniczyć słodycze? Próbuj do tej pory nie znanych ci świeżych i suszonych owoców np. suszone figi, daktyle, suszone morele, jabłka. Nie jedz ich samotnie – pokrój marchewkę, kupuj pomidorki koktajlowe, testuj nowe smoothie. Ostatnio moim ulubionym koktajlem jest mix z pomarańczą, wiśnią i.. burakiem. Do kielicha blendera wrzucaj to, co straciło nieco na świeżości np. zwiędły szpinak, przejrzały banan. Smak zamaskują pozostałe składniki, a ty ograniczysz ilość marnowanej żywności. Świeże owoce, w formie smoothie czy pokrojone na cząstki, nie powodują nagłych skoków i spadków glukozy, tak jak słodycze. Zwłaszcza połączone z niskokalorycznymi warzywami. Zmiana smaków i próbowanie, pomoże w zmianie przyzwyczajeń. Wykluczając słodycze, owoce są idealnym sposobem na ograniczenie słodyczy.

3. Wysypiaj się

sposoby-na-ograniczenie-slodyczy

Autorzy jednego z badań wykazali, że mężczyźni, którzy byli pozbawieni snu, zjadali o 340 kalorii więcej niż ich wypoczęci koledzy. Źródłem dodatkowych kalorii były słodycze. Gdy jesteś zmęczona i ospała, władzę w organizmie przejmują hormony. A dokładnie grelina – hormon głodu. Na stężenie greliny w organizmie wpływa stężenie glukozy, insuliny, funkcjonowanie układu nerwowego i styl życia. Grelina produkowana w nocy – między 22.00 a 4.00. W niektórych przypadkach, grelina może wyjaśniać napady wilczego głodu w nocy. Jak dzięki temu ograniczyć słodycze? Nie kładź się późno spać i ureguluj swój biologiczny zegar.

4. Zadbaj o mikroflorę jelitową

jak-zahamowac-apetyt-na-slodycze

Temat mikrobioty, to mój konik. Wiele najnowszych doniesień mówi o wpływie mikroflory jelitowej na zachowanie mózgu. Co ciekawe, aż 90% sygnałów w osi jelito-mózg, pochodzi właśnie z jelit, gdzie mieści się mikrobiota. W zależności od jej składu i stanu, możesz sięgać po inne pokarmy. Każdy organizm, chce przetrwać. Tak samo jest z bakteriami jelitowymi. Za ochotę na słodycze są odpowiedzialne głównie bakterie chorobotwórcze i grzyby np. Candida albicans. Zadbaj o swoją mikrobiotę, która konkuruje z patogenami i wzmacnia twoją odporność. Wybieraj sfermentowany nabiał – kefir, jogurt naturalny, kapustę kiszoną, kiszone ogórki, kimchi i wiele innych. Wzmacniaj własne kultury bakterii, również przez prebiotyki.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Jak dbać o zdrowe jelita?

5. Jedz gorzkie produkty

sposob-na-ograniczenie-slodyczy

Lubisz rukolę? A grejpfruty? Jeśli tak, to świetnie się składa, bo właśnie te produkty pomogą ci zahamować apetyt na słodycze. Gorzkie produkty, wyostrzą twój smak i lepiej wyczujesz różnicę słodkości ulubionych produktów. Idzie wiosna, więc sięgaj po nowalijki – rzodkiewka, szparagi, młody jarmuż czy radicchio. To też “gorzkie” warzywa. Pomyśl, jakie drobne zmiany możesz wprowadzić na co dzień, aby pozbyć się ochoty na słodycze. Na początek, zacznij od zmiany czekolady mlecznej, na gorzką. A może spróbuj nie posłodzić kawy lub herbaty. Sama nie słodzę już prawie 10 lat. Gorzka herbata czy rumianek, pozwolą ci pozbyć się ochoty na słodycze.

Wprowadź te zmiany już od dziś. Zacznij kontrolować ochotę na słodycze i nie daj się skusić! Po 21 dniach, tworzą się nowe kubki smakowe. Zmień przyzwyczajenia a poczujesz się lepiej!



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *