Jak nie marnować jedzenia? 7 pysznych sposobów na problem marnowania żywności

Jak nie marnować jedzenia? 7 pysznych sposobów na problem marnowania żywności

Ponad 9 mln ton żywności – tyle co roku marnują Polacy.

Jak wiesz, jestem dietetykiem, ale to nie znaczy że moje codzienne posiłki mam zawsze rozpisane na kartce i sztywno trzymam się gotowej diety.

Przed ograniczeniami wprowadzonymi w związku z koronawirusem, nie planowałam posiłków z jakimś dużym wyprzedzeniem. Zakupy robiłam kilka razy w tygodniu. Jednak w czasie kwarantanny, bardzo ograniczyłam swoje wyjścia do jednego tygodniowo.

To zmobilizowało mnie, do rozplanowania posiłków i trzymania się rozpiski. Umieściłam ją w honorowym miejscu, czyli na lodówce, przypiętą magnesem. Po dwóch tygodniach, trzymania się tego systemu, doszłam do takich wniosków:

  • Gdy zbliża się dzień kolejnych zakupów, lodówka pustoszeje i robi się miejsce na następne zakupy
  • W szafkach nie zalegają mi produkty, o których zapomniałam, że w ogóle tam są
  • Nie marnuję jedzenia – nie kupując na zapas, więc jestem w stanie zjeść wszystko w okresie terminu ważności 
  • Nie objadam się – gdy kupujemy zbyt dużo jedzenia, nasz apetyt jest pobudzony na jego widok. Mamy duży wybór, dlatego jemy więcej niż tego naprawdę potrzebujemy. Z drugiej strony gonią nas daty ważności niektórych produktów, a przecież szkoda wyrzucać, prawda? 
  • Przez tydzień większość warzyw i owoców jest w stanie wytrzymać w lodówce w dobrym stanie

Ważne jest to, że pisząc jakikolwiek jadłospis, układam go w ten sposób, abym mogła śniadania, obiady, II śniadanie, przekąski i kolacje wymieniać pomiędzy dniami. Dlatego, gdy widzę, że jakieś warzywa lub owoce więdną, to nie zastanawiam się co z nich zrobić, tylko sprawdzam w diecie jakie danie miało z tego być i po prostu robię je wcześniej niż zakładałam. 

Statystycznie każdy Polak wyrzuca do kosza w ciągu roku blisko 175 kg jedzenia. 

To co opisałam powyżej, jest idealnym sposobem aby nie marnować żywności. Zaplanowany jadłospis tygodniowy i przemyślana lista zakupów, to najlepsze wyjście, jeżeli często wyrzucasz jedzenie. 

Mogę Ci pomóc w ułożeniu takiego jadłospisu. Wykup konsultację dietetyczną, w której otrzymasz zbilansowany 7-dniowy jadłospis, zalecenia żywieniowe oraz kontrolę nad swoim żywieniem.

Jeżeli na razie nie chcesz spróbować stosowania diety, przeczytaj o prostych sposobach, jak nie marnować żywności, które łatwo przejdą w Twój codzienny nawyk. 

dieta z lidla ebook tania dieta

W swoim artykule skupię się na sposobach niemarnowania warzyw i owoców. Pominę produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, jaja i nabiał), ponieważ po upływie ich daty ważności rozwijają się w nich bakterie i inne drobnoustroje chorobotwórcze, których nie da się zobaczyć. Przestrzegam przed jedzeniem takich rzeczy, gdyż konsekwencje zjedzenia tego są znacznie gorsze od wyrzucenia.

Wykorzystuję 100% warzyw i owoców, ponieważ:

  • dodają potrawom aromatu 
  • dostarczam sobie extra dawkę błonnika
  • nie generuję odpadów 
  • oszczędzam pieniądze (!) 
  • dbam o planetę / środowisko

MASZ WPŁYW NA ILOŚĆ MARNOWANEJ ŻYWNOŚCI

Waste Management” stwierdza, że gospodarstwa domowe Unii Europejskiej wytwarzają na osobę rocznie około 35,3 kg odpadów składających się ze świeżych owoców i warzyw, z czego można uniknąć 14,2 kg tych odpadków. 

Udostępnij ten artykuł znajomym! Podziel się dobrymi praktykami 🙂

1. Zamrażanie ziół i siekanie ich całych

Łatwo jest kupić pęczek pietruszki, koperku lub kolendry dla jednego przepisu, a następnie pozwolić, aby bukiecik nie więdł w lodówce przez kolejny tydzień. Ocal te zioła, których od razu nie użyjesz. Pokrój je, wrzuć do małego pojemniczka i zamroź.  

Możesz je wykorzystać też w Inny sposób. Posiekaj zioła, wymieszaj ze sobą kilka rodzajów, dolej oliwy z oliwek ok. ¼ szklanki. Wlej tę mieszaninę do foremki na kostki lodu, i przechowuj w zamrażarce. Użyj takiej ziołowej kostki, podczas smażenia na patelni albo dorzuć do makaronu. Możesz też dodać ją przy smażonych lub grillowanych warzywach. Na pewno się nie zmarnuje!

2. Zrób sałatkę z zielonych części rzodkiewki lub botwinki 

Mam wrażenie, że mało kto wątpi w to, że zielone części roślin korzeniowych nadają się do czegoś innego niż tylko do wyrzucenia. A przecież zawierają podobną ilość witamin i minerałów tak samo jak inne zielone warzywa liściaste takie jak sałata masłowa, endywia i rukola.

Sposób w jaki je przyrządzić przekazała mi moja mama. Podzieliła się ze mną przepisem na najlepszą świeżą sałatkę jaką znam. Uwielbiam ją. Składa się z rzodkiewki, liści rzodkiewki i dressingu na bazie oliwy, soku z cytryny, soli i pieprzu. Szczerze Ci ją polecam. To wiosenna sałatka i sezonowa, a sezon na te nowalijki jest bardzo krótki.

3. Skórka od imbiru – herbatka ze skórek od imbiru

Kiedyś przygotowałam sok z pomarańczy z dodatkiem imbiru. Poczęstowałam nim koleżankę, a gdy go spróbowała, powiedziała, że czuje smak skórki imbiru. Znacie tę różnicę? Ja nie, dlatego nie obieram imbiru. Ale znam ciekawy sposób dla tych którzy wolą zdjąć skórkę.

Aby obierki nie lądowały w koszu, możesz przygotować pikantną i aromatyczną herbatkę. Uzbieraj ¼ szklanki skórek i ugotuj je z 2 szklankami wody. Gotuj ją przez 10 minut. Możesz ją pić na ciepło lub na zimno. Latem warto wykorzystać taki napój dolewając go do dzbanka z lemoniadą.

4. Skórka od cytrusów – dodatek do sosów 

Zanim pokroisz cytrynę, limonkę czy pomarańczę, wyparz jej skórkę, a następnie cienko obierz. Użyj obieraczki aby usunąć samą skórkę – jaskrawą barwę na zewnątrz owocu, tak by nie uszkodzić albedo – tej białej, gorzkiej części. Zachowaną skórkę możesz zetrzeć i dodać do ciastek, makaronów, sosów, dressingów do sałaty. 

Włóż skórki do butelki z oliwą z oliwek albo umieść duże kawałki obranej skórki w dzbanku z wodą. To doda jej aromatu a Tobie będzie łatwiej przekonać się do picia większej ilości wody i lepiej się nawodnisz.

W badaniu JRC ustalono, że marnotrawstwo żywności można zmniejszyć poprzez zastosowanie ukierunkowanych strategii prewencyjnych, a nieuniknione odpady (w postaci niejadalnych części produktu, takich jak skórki itp.) mogą być w bardziej zrównoważony sposób sortowane, przetwarzane i wykorzystywane ponownie.

5. Jedz ziemniaki ze skórką

Sezon wiosenny sprzyja jedzeniu ziemniaków ze skórką. Młode ziemniaczki mają delikatną skórkę. Ziemniaki w mundurkach czy domowe frytki bez obierania oszczędzą Ci pracy i dostarczą dodatkowej porcji błonnika nierozpuszczalnego. Przed obróbką termiczną, koniecznie wyszoruj skórkę za pomocą szczotki, pod bieżącą wodą. 

Jeśli nie potrafisz się przełamać do smaku takich ziemniaczków, wypróbuj przepis na chipsy ze skórek. Pamiętaj żeby przed upieczeniem obierek, dobrze oczyścić ziemniaki. 

Przepis na chipsy z obierek ziemniaków:

  • dowolna ilość obierek
  • 1-2 łyżki oliwy z oliwek
  • sól, pieprz, świeży rozmaryn lub słodka suszona czerwona papryka 

Obierz ziemniaki. Skórki umieść w misce, polej oliwą i posyp przyprawami. Dobrze wymieszaj. Rozłóż równomiernie na blaszce. Włóż do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piecz 10 minut do zarumienienia się. 

Wideo z przepisem od Lidla: https://youtu.be/Ed7Np05Kgs4 

6. Zużyj zwiędnięte warzywa do koktajlu 

Warzywa, które kupiłaś za szybko zwiędły i według Ciebie nie nadają się już do niczego? Jeśli często zapominasz o warzywach ukrytych w zakamarkach lodówki, wstrzymaj się za nim je wyrzucisz do kosza! Dokładnie je obejrzyj i jeśli nie mają żadnych oznak zepsucia (pleśni), daj im drugą szansę.

Wrzuć je do porannego koktajlu, albo dodaj do jajecznicy. Zamiast kupować nowych, postaraj się wykorzystać te mniej świeże, w inny sposób. Podsmaż na oliwie z oliwek, czosnku, cebuli, soli, pieprzu i szczypcie zmiażdżonej czerwonej papryki na szybki obiad.

Czy wiesz, że w 2014 r. sieć sklepów spożywczych Intermarche, uruchomiło kampanię pod nazwą “ BRZYDKA MARCHEW JEST TAK SMACZNA, JAK TA ŁADNA”. Jak podaje sieć marketów Intermarche w ciągu dwóch dni od zapoczątkowania akcji ze sklepu zniknęło średnio 1,5 tony wcześniej niechcianych produktów, co stanowi wzrost o 24%. 

7. Zrób ryż z łodygi od kalafiora lub brokuła

Daj drugą szansę łodydze brokuła i kalafiora. Przed ugotowaniem pokrój je na mniejsze części. Dzięki temu utracą swoją twardość. Innym kreatywnym sposobem jest przygotowanie “ryżu”. Wystarczy, że wrzucisz surową łodygę kalafiora lub brokuła do miksera i pulsacyjnie zmielisz na drobno, aż zacznie to przypominać drobinki ryżu. Wykorzystaj go jako dodatek do mięsa. Podsmaż go z sosem sojowym i innymi warzywami. 

Dodaj do koktajlu. Możliwości jest wiele. Brokuły i kalafior nie należą do najtańszych warzyw, dlatego wykorzystanie ich w stu procentach, pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.