Hummus przepis podstawowy

Hummus przepis podstawowy

To nie była miłość od pierwszego spróbowania. Miałam wiele podejść do hummusu. Słyszałam wiele ochów i achów na jego temat, ale po spróbowaniu nie podzielałam zdania recenzentów. I już wiem, jaka była tego przyczyna. Jak dotąd nie zrobiłam hummusu sama. Zawsze wybierałam gotowy hummus ze sklepu, bo sądziłam, że przepis na hummus jest dla mnie za trudny i zabiera za dużo czasu. Byłam w ogromnym błędzie. Od przełamania pierwszych lodów przygotowuję słoiczek hummusu na tydzień. Jak to zrobić? Przed wyjściem do pracy wrzucam ciecierzycę do garnka z zimną wodą. Gdy wracam, odlewam wodę, w której moczyła się ciecierzyca i zalewam ponownie. W tej wodzie gotuję ciecierzycę do miękkości. Dalej to już sama przyjemność, czyli blendowanie i przyprawianie domowego hummusu.

 

Jak zrobiłam swój pierwszy hummus 

Zaczęło się od mojego zakupu pasty tahini, która przeleżała sobie parę tygodni w lodówce.  Używałam jej do owsianki z marchewką. Później dojrzałam do kolejnego zakupu. Kupiłam najważniejszy składnik, czyli ciecierzycę.

Pasta tahini to pasta z mielonych ziaren sezamu. Bogata jest w wapń, magnez, potas, witaminę E oraz witaminy z grupy B (PP, B1, B2). Sezam składa się w 10% z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych! To imponujący wynik. 

 

Hummus przepis podstawowy


Składniki

/1 słoiczek/

1 szklanka ugotowanej ciecierzycy

2 łyżki pasty tahini

1/3 szkl. zimnej wody

1-2 łyżki oliwy

*1 ząbek czosnku

kumin, cynamon, imbir 

kurkuma, pieprz, sól

po pół łyżeczki

 

 

Hummus przepis podstawowy

 

Jak ugotować ciecierzycę?

Ciecierzycę wrzuć do garnka i zalej dużą ilością wody. Pozostaw ją na noc lub na 6-8 h. Po tym czasie, odcedź ciecierzycę i zalej czystą wodą ok. 1 litrem. Wsyp łyżeczkę wody i gotuj przez 50 minut. Ciecierzyca jest ugotowana i gotowa do przygotowania hummusu, gdy jest mączysta w środku i łatwo ją rozgnieść palcami. 

 

Do przygotowania hummusu potrzebny będzie dobry blender. Wtedy hummus będzie gładki. Przełóż ugotowaną ciecierzycę do naczynia. Zacznij blendować, powoli i długo wlewaj zimną wodę oraz dodaj pastę tahini. Aby uzyskać gładki hummus dolej więcej wody, nie oliwy! Oliwa z oliwek to wysokokaloryczny dodatek! Na końcu dodaj przyprawy i oliwę oraz ewentualnie czosnek. 


 

Domowy hummus podawaj z grzankami, na kanapki zamiast masła czy z warzywami. Hummus pasuje również do wrapów jako smarowidło.

hummus_przepis_domowyDomowy hummus – przepis podstawowy positiveat.pl



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *