Jaka jest dieta na pozbycie się tłuszczu z brzucha

Jaka jest dieta na pozbycie się tłuszczu z brzucha

Chcąc zmniejszyć obwód w pasie, nie powinnaś się kierować tylko kwestią poprawy samego wyglądu. Ważnym powodem i najlepszym motywatorem powinna być sprawa zdrowotna. Tłuszcz gromadzący się wokół brzucha, jest znacznie groźniejszy w skutkach dla zdrowia a nawet jest zagrożeniem życia, od tkanki tłuszczowej w biodrach i udach.

Kiedy nadmierny tłuszcz z brzucha zagraża Twojemu zdrowiu? 

Obwód pasa powyżej 80 cm u kobiet, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Zwiększa ryzyko zawału, stłuszczenia narządów wewnętrznych np. wątroby, nadmiernie obciąża serce, grozi rozwojem cukrzycy typu II, prowadzi do nowotworów, chorób jelit, choroby Alzheimera czy refluksu żołądka. 

Obecnie uważa się, że tkanka tłuszczowa jest nie tylko rezerwuarem energii ale także w sposób aktywny uwalnia tzw. cytokiny prozapalne odpowiedzialne za powstawanie między innymi powikłań naczyniowych w przebiegu cukrzycy typu 2.

Tak jak przeczytałaś, tkanka tłuszczowa w nadmiarze, zamienia się w gruczoł produkujący własne komórki. Te komórki negatywnie wpływają na pracę innych komórek i doprowadzają do zaburzeń równowagi hormonalnej. Tłuszcz zgromadzony wokół brzucha wytwarza substancję zwaną cytokinami. Są to małe białka, zaangażowane w sygnalizację komórkową i odpowiedź immunologiczną, a gdy jest ich zbyt wiele, może to zwiększyć stan zapalny.

Ta odpowiedź zapalna ma szkodliwy wpływ na neuroprzekaźniki, takie jak serotonina, dopamina i glutaminian – a także na insulinę, glukagon i białko C-reaktywne. To oznacza, że może wpływać na Twój nastrój, Wszystko to składa się na zmiany w funkcjonowaniu mózgu, które mogą wpływać na nastrój, sygnały głodu, reakcję na stres i wiele więcej.

Jeśli zmagasz się z figurą tzw. jabłka, przeczytaj, co możesz zrobić by pozbyć się go raz na zawsze. 

Aby pozbyć się na stałe “oponki”, musisz na stałe przejąć kilka nawyków. To warunek konieczny i nie ma tutaj dróg na skróty. 

Dieta bogata w błonnik – dieta bogatoresztkowa

Błonnik działa zbawiennie na układ trawienny. Posiłek bogaty w włókna roślinne, szybciej powoduje uczucie sytości. W związku z tym, nawet po zjedzeniu mniejszej porcji, będziesz czuła się najedzona, a równocześnie dostarczysz mniej kalorii.  

Najlepszym źródłem błonnika w diecie odchudzającej będą warzywa i owoce. Pamiętaj, że soki owocowe lub warzywne, mogą nie zawierać błonnika. Najlepiej spożywaj je na surowo lub w formie koktajlu. Rozważ, też wzbogacenie diety o nasiona roślin strączkowych. Są bardziej kaloryczne od warzyw i owoców, ale za to są bogatsze w minerały i witaminy oraz nierozpuszczalny błonnik, który odżywia mikroflorę jelitową.

Sprzymierzeniec jakim jest nasz mikrobiom, prawidłowo odżywiony, później przyniesie wiele korzyści. Na przykład, gdy będziesz trzymać się swojej zdrowej diety, ale raz na jakiś czas skusisz się na fast food, kalorie z niego nie zostaną przyswojone w tak dużej ilości jak by to miało miejsce przy niezdrowej (tłustej i kalorycznej) diecie.

Spróbuj pysznych batoników figowych z wysoką zawartością błonnika!

domowe-fig-bar-batoniki-fit

Nie jedz więcej niż potrzebujesz

Nie podjadaj! To pierwsze przykazanie diety redukującej tłuszcz z brzucha. Jest na to kilka metod. Po pierwsze, nie kupuj żadnych przekąsek, nic co mogłoby cię skusić i złamać twoją silną wolę! Unikaj półek ze słodyczami, chrupkami itp. Kupuj tylko to, co jest niezbędne do przygotowania pełnowartościowych posiłków.

Następną wskazówką jest zaplanowanie swoich posiłków. Zapisz sobie na kartce, co będziesz jadła w danym dniu i o której godzinie. Powieś ją w widocznym miejscu. Ja swoją listę posiłków mam przypiętą na lodówce. Za każdym razem, gdy będziesz w kuchni, spójrz na nią. Niech ci pomaga wytrwać!

Jeśli nie wiesz ile kalorii powinnaś spożywać, albo co konkretnie i ile jeść napisz do mnie. Wspólnie ułożymy dietę, najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb, abyś osiągnęła swój wymarzony cel 🙂

Wybieraj produkty z niskim IG

Wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym. Indeks glikemiczny to wskaźnik, który informuje nas o tym, jak reaguje organizm po spożyciu danego produktu. Produkt o wysokim IG, powoduje nagły i wysoki wzrost stężenia glukozy we krwi. Sprawia to, że otrzymujemy energetycznego “kopa”.

Jednak ten stan nie trwa długo, bo już po 15-30 minutach, organizm stara się utrzymać poziom glukozy w normie i “pakuje” nadmierną ilość glukozy do wątroby, mięśni i komórek. Wtedy, czujemy znużenie i głód. W takiej sytuacji łatwo o popełnienie błędu i sięgnięcie po gotową przekąskę, bo zazwyczaj to silny głód i chcemy natychmiast go wyciszyć.

Produkty z niskim indeksem glikemicznym, nie mają aż takiego wpływu na organizm. Po ich zjedzeniu, stężenie glukozy stopniowo wzrasta i stopniowo maleje po kilku godzinach. A my czujemy się najedzeni i nie ciągnie nas do podjadania. To bardzo pomocne w procesie odchudzania. Twoja kontrola nad swoim wyglądem, zaczyna się już w momencie wyboru produktu na półce.

Wypróbuj przepis na moją ulubioną pizzę o niskim IG z batata!

pizza-z-batata-fit

Powyższe zasady brzmią banalnie? Odpowiedz sobie szczerze czy przestrzegasz ich w 100%? Jeśli tak, to koniecznie dodaj do tego aktywność fizyczną – codzienne spacery, krótki trucht, jazda na rolkach, ćwiczenia w domu. Efekty na pewno się pojawią!

Pamiętaj, że nie jesteś sama w redukcji tłuszczu z brzucha. Wiele osób boryka się z tym samym problemem. Spójrz, czytając ten artykuł jesteś już krok dalej w swoim postanowieniu. Wyobraź sobie swój cel, zapisz go na kartce lub ustaw sobie przypomnienie w telefonie, za każdym razem, gdy będzie on od Ciebie wymagał wyrzeczeń lub wysiłku.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, zgłoś się do mnie. Ustalę jadłospis pod Twoje wymagania. Dieta uwzględni ilość czasu, pieniędzy i umiejętności które posiadasz, aby nie dokładać Ci zmartwień i utrudnień. 

Trzymam kciuki!