Brain foods – produkty poprawiające efektywność umysłu

Brain foods – produkty poprawiające efektywność umysłu

Brain foods
– pożywienie dla mózgu


Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest brain foods i jakie produkty są do nich zaliczane
  • Komu zaleca się spożywanie brain foods
  • Co ma negatywny wpływ na mózg
  • Przed jakimi chorobami chronią brain foods

Bain foods to kolejny rodzaj żywności pokroju superfoods. Tyle tylko, że te produkty działają wybiórczo. Wspomagają pracę mózgu, polepszają pamięć i koncentrację, pomagają w uczeniu się. Regularne spożywanie brain foods może zapobiec demencji czy chorobie Alzheimera. Ogólnie rzecz biorąc, są to produkty zawierające składniki mineralne o korzystnym działaniu na układ nerwowy.

Na co dzień jesteśmy zalewani stresem, negatywnymi emocjami, krytyką ze strony innych, brakiem czasu na odpoczynek i pietrzącą się górą problemów. To generuje wolne rodniki, które uszkadzają nas od wewnątrz. Dlatego brain foods są polecane każdemu! A szczególnie osobom zestresowanym, z problemami ze snem. Oprócz nich, warto wzbogacić dietę osób po traumach, w trudnej sytuacji życiowej i z depresją w żywność odżywiającą mózg. To samo dotyczy pacjentów z chorobami neurologicznymi tj. choroba Alzheimera, stwardnienie zanikowe boczne czy padaczka oraz w innych neuropatiach i stanach zapalnych. 

Polecane są również poszczególnym grupom wiekowym. Brain food zastąpi energetyka w trakcie studenckiej sesji. Maluchom ułatwi skupienie na lekcji i wzorowe zachowanie. A osoby starsze na zawsze uwolnią się od kartki z listą zakupów. 


Substancje szkodliwe dla mózgu

Lista tych substancji powinna być zdecydowanie dłuższa, ale chcę zwrócić uwagę to, z czym mamy do czynienia na co dzień. Warto wiedzieć, że układ nerwowy jest uszkadzany nie tylko przez stres, ale także niektóre związki chemiczne znajdujące się w codziennych posiłkach. Znany alergolog, dr William Walsh w swojej książce o alergiach pokarmowych, opisuje ekscytotoksyczne tzn. podrażniające nerwy, działanie kwasu glutaminowego oraz kwasu asparaginowego. Zaburzenia przemiany glutaminianu sodu, czyli wolnej cząsteczki ww. kwasu, zostały powiązane jako przyczyna chorób układu nerwowego tj. choroba Alzheimera czy Huntingtona. Te kwasy, będące składnikiem każdego białka, są niegroźne dla zdrowia. Problem stanowi ich zhydrolizowana postać, używana jako dodatek do przetworzonej żywności oraz do przypraw. Z kolei kwas asparaginowy to częsty składnik preparatów multiwitaminowych, potrzebny do wiązania witaminy C w postaci stałej. 

 

Inny problem stanowią  produkty bogate w tłuszcze ,,trans”, do których głównie należą słodycze, lody, ciasta cukiernicze, czekolady nadziewane i masy czekoladowe, desery mleczne i inne produkty z dodatkiem margaryny i tłuszczu palmowego oraz alkohol. Wysokie spożycie ww. produktów zwiększa stężenie trójglicerydów we krwi. Zastępują one prawidłowe lipidy w komórkach mózgowych i tworzą sztywne błony, utrudniające przekaz tlenu i składników odżywczych. Co gorsza, mózg dłużej pozbywa się metabolitów. Tłuszcze trans mogą przyczyniać się do pogorszonego widzenia, ponieważ gromadzą się one w synapsach, czyli w miejscu przekazu impulsu nerwowego. Dieta bogata w tłuszcze nasycone, pochodzących z produktów zwierzęcych, powoduje obniżenie biodostępności magnezu, który jest niezbędny do prawidłowej funkcji mózgu.

 

Na podstawie tych danych, brain foods tym bardziej zyskują na znaczeniu w codziennej diecie. 

 

kurkuma brain foods

Neuroprotekcyjna kurkuma 

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia, szacuje się, że aż 12% światowej populacji powyżej 65 r.ż. cierpi na chorobę Alzheimera. Kurkuma to pierwszy brain foods. Zasługuje na to miano ze względu na silne działanie neuroprotekcyjne, które chroni przed utleniaczami tj. H₂O₂ i  Fe3+. Ponadto kurkuma to znany superfoods. Działa antyseptycznie, przeciwdziała starzeniu się komórek w tym komórek skóry i zwalcza wolne rodniki. Kurkuma najczęściej występuje jako przyprawa w formie proszku, jednak ze względu na wartość odżywczą wybierz kłącze tego brain foods’a. Dodawaj starte pod koniec gotowania lub wzbogać nim wodę i napary. 

 

Zielone złoto – awokado 

Awokado – ulubiony owoc pokolenia Milenialsów. Opisywany na wielu portalach internetowych, kilkakrotnie owiany tytułem superfoods’a XXI w. Ceniony głównie za wysoką zawartość kwasów jednonienasyconych dorósł rangą do oliwy z oliwek. Awokado to świetne pożywienie dla naszych szarych komórek, ze względu na rodzaj swojego tłuszczu. Nature Reviews Neuroscience dodaje, że ten brain foods poprawia funkcje poznawcze, czyli wpływa na lepsze zapamiętywanie i pomaga się skupić. Duża zawartość potasu wyrównuje ciśnienie krwi i dzięki temu chroni przed wystąpieniem udaru mózgu

 

Gorzka czekolada 

 

Panibukaczekolada

Są tu fani czekolady? Ale tylko tej gorzkiej, powyżej 70% masy kakaowej, bo właśnie taka – gorzka czekolada wpływa prozdrowotnie na organizm. Naukowcy potwierdzają, że czekolada usprawnia krążenie krwi. Tym sposobem więcej tlenu trafia do mózgu, który pracuje wydajniej. I przez takie pośrednie działanie, gorzka czekolada jest brain foodsem. Ponadto, po zjedzeniu czekolady wyraźniej widzimy, poprzez rozszerzone naczynia krwionośne siatkówki oka. 

 

źródło: [wprost.pl]

 

 

 

Rozmaryn skarb wśród ziół 

Rozmaryn ma ogromny zakres działania prozdrowotnego, które zostało potwierdzone naukowo. Karnozol, epirozmanol i karnozan metylu to związki biologicznie aktywne, odpowiedzialne za dobroczynne właściwości tego zioła. Konkretnie rozmaryn hamuje aktywność enzymów acetylocholinesterazy i butyrylocholinesterazy, mających znaczenie w patogenezie choroby Alzheimera. W kuchni spośród innych przypraw wyróżnia się jako jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Stanowi dodatek głównie potraw mięsnych i marynatach do mięs, ale również wzbogaci smak zup jarzynowych i sosów

 

Buraczany superfoods

O buraku pisałam już wcześniej, określając go superfoodsem. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj. Dzięki zawartości składników bioaktywnych, burak nasila proces krwiotwórczy i poprawia krążenie krwi. Lepsze dotlenienie podnosi sprawność fizyczną oraz intelektualną. To jedno z niewielu warzyw, które zawiera cenne azotany ostatecznie przekształcane w neurotransmitertlenek azotu. Jak potwierdzają badania przeprowadzone na grupie wolontariuszy, sok z buraka poprawiał ich funkcje  To oznacza, że regularne picie soku z buraka może obniżać ryzyko demencji w podeszłym wieku. 

 

Orzech włoski

Ostatnim i być może najważniejszym brain foods’em jest orzech włoski. Nie bez powodu, swoim kształtem przypomina mózg. Orzechy włoskie są bogatym źródłem drogocennych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 i omega-6. Odżywiają mózg wydatnie poprawiając pamięć i funkcjonowanie systemu nerwowego. Fosfor zawarty w orzechach włoskich wchodzi w skład fosfolipidów. Z kolei, fosfolipidy – bioaktywne związki, są podstawowym budulcem mózgu. Innym związkiem wykorzystującym fosfor jest fosfatydo-seryna. Odpowiedzialna jest za pamięć umysłową i zwiększa mentalną wydajność. Połączenie fosfatydo-seryny i kwasów omega-3 w jednym orzechu daje przewagę w walce z depresją, na co wskazują badania naukowe.

orzech włoski brain foods



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *