Zupa z bobu

Zupa z bobu

Bób – wszechobecne warzywo

 

Bób można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Po raz pierwszy jadłam go ugotowanego i podanego z masłem. Teraz przygotowałam aromatyczną zupę z bobu. Niedługo na blogu pojawi się przepis na kolorowe pasty do chleba m.in. z bobem. Dla wegan dobrym pomysłem na obiad jest bób w formie placków. W ten sposób uda się przemycić sporą ilość białka roślinnego. Poza tym bób świetnie się sprawdza jako baza do sałatek. Może stanowić godne zastępstwo dla puree ziemniaczanego, jeśli połączymy go ze świeżą miętą i oliwą. To warzywo jest mile widziane w każdym daniu: z makaronem, kaszą, w omlecie, leczo czy w połączeniu z grzybami tj. kurki czy boczniaki. A w dodatku to stosunkowo tanie warzywo (za 400 g ok. 4 zł) i dostępne przez cały rok. 

Bób nie cieszy się zainteresowaniem wśród naukowców. Prędzej można szukać jego wartości odżywczych i zdrowotnych zważając, na to że należy do roślin strączkowych. Ta grupa roślin cechuje się wysoką zawartością (jak na roślinę) niepełnowartościowego białka. Bób z 7,1 g białka na 100 g suchego produktu w klasyfikacji  plasuje się daleko za soją, grochem i soczewicą które zawierają 3 razy więcej tego składnika.  

 

krem z bobu

 

Dlaczego warto jeść bób?


Biorąc pod lupę skład bobu znajdziemy tam pełno folianów, błonnika i pomimo koloru – β-karotenu! Duża garść bobu dostarcza niemal 300 mg potasu, spore ilości żelaza  i ma odpowiedni stosunek wapnia do fosforu. Co ciekawe taka ilość bobu zawiera ok. 20% dziennego zapotrzebowania na najbardziej nietrwałą witaminę – niacynę (B3). Ta witamina wspomaga układ nerwowy i działa przeciwmigrenowo jak dowodzą badania.

 

Bób w kuchni


Jak każde z nasion roślin strączkowych, bób może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Na szczęście, niektóre przyprawy podawane do potrawy z bobem, pomagają załagodzić te objawy i poprawią smak zupy z bobu:

♥ kminek

♥ mięta

♥ koper włoski

♥ rumianek

Przepis na zupę z bobu


Zupa z bobu wyróżnia się spośród pozostałych zup, swoim intensywnym, zielonym kolorem. Po dobraniu odpowiednich przypraw, smakuje wyjątkowo dobrze! W moim przepisie nie znajdziecie śmietany, zamiast niej jest oliwa z oliwek. Jest ona niezbędna do nadania odpowiedniego smaku zupie z bobu. Inną wersją przepisu na zupę z bobu jest orzeźwiające połączenie z miętą. 

 

Składniki

/2 porcje zupy/

350 g bobu (np. mrożonego)
mała, biała cebula
biała część pora (np. z bulionu)
ząbek czosnku
min. 500 ml bulionu
łyżka masła
2-3 łyżki oliwy z oliwek

PPZYPRAWY
szczypta majeranku
szczypta papryki wędzonej
odrobina! gałki muszkatołowej
świeży rozmaryn, 4-5 gałązek
sól, pieprz

Zupa krem z bobu

Przygotuj bulion. Bób ugotuj w osolonej wodzie z dodatkiem liścia laurowego. Przygotowanie nie powinno przekroczyć 15 minut. Po tym czasie bób powinien być miękki.

W garnku podsmaż posiekaną cebulę i czosnek na maśle. Nie przypal! Dodaj bób i pora. Duś przez chwilę a następnie zalej gorącym bulionem.

Po zagotowaniu (ok. 10 min) zblenduj na gładki krem. Dopraw podanymi przyprawami. Na koniec dodaj oliwę i wymieszaj.

krem z bobu

zupa krem z bobu



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *