Burak jako superfoods – oczyszczający sok z buraka

Burak jako superfoods – oczyszczający sok z buraka

Burak jako superfoods, dlaczego tak go nazywam? Ze względu na super właściwości! To zasadotwórcze warzywo wspomaga leczenie anemii, jest bogate w antyoksydanty, hamuje apetyt na słodycze, zawiera tryptofan niezbędny do syntezy serotoniny, wspomaga usuwanie kwasu moczowego z organizmu a to tylko początek jego zalet.

 

Dlaczego warto jeść buraka?

Jeżeli miałabym wybierać najbardziej wartościowe warzywo spośród tych rodzimych bez zastanowienia wskazałabym buraka. Nie często występuje na naszych stołach, chyba najczęściej w postaci wigilijnego barszczu. A szkoda, bo wiele na tym tracimy. Jego wyjątkowe właściwości doceniają głownie sportowcy, ponieważ poprawia wydolność i wspomaga regenerację po ciężkim treningu. Zacznę od tego, że można go spotkać w każdym sklepie, dodatkowym atutem jest jego niska cena oraz prostota przygotowania i cały szereg przepisów na jego przyrządzenie. 

 

Wartość odżywcza buraka

Burak jest dobrym źródłem potasu, który obniża ciśnienie krwi i jest niezbędny do prawidłowej pracy serca i mięśni. Buraki powinno łączyć się z produktami bogatymi w wit. C lub doprawiać je sokiem z cytryny. Dzięki temu żelazo niehemowe obecne w buraku zostanie lepiej przyswojone przez organizm. Poza tym burak dostarcza niewielkie ilości wapnia, fosforu, magnezu i krzemu. Dodatkowo zawiera rzadko spotykane pierwiastki takie jak bor, lit rubid i cez! Świeża botwinka (liście buraka) są bogata w beta-karoten i posiada jeszcze większe dawki składników odżywczych.

Jest niskokaloryczny – 40 kcal/100 g. Swój słodki smak zawdzięcza sacharozie. Niestety, z tego względu gotowane/pieczone buraki nie są zalecane osobom z cukrzycą ze względu na wysoki indeks glikemiczny.

Betacyjaniny w buraku

Barwniki obecne w poszczególnych roślinach wyznaczają ich potencjał antyoksydacyjny. Burak został zakwalifikowany jako jedno z dziesięciu roślin o wysokiej zawartości antyoksydantów. Zawdzięcza to zawartości czerwonego barwnika – betaniny. Wykazuje ona silne działanie przeciwutleniające.  Ta substancja jest dodawana do żywności na skalę przemysłową, jako naturalny barwnik o symbolu E162. Spotykany jest w galaretkach, dżemach i kolorowych napojach. Dzieci powinny unikać produktów z betaniną ze względu na azotany. W organizmie są one przekształcane w kancerogenne nitrozaminy

Betaina 

Pochodna aminokwasu glicyny, wykazuje działanie podobne do kwasu foliowego, czyli obniża stężenie homocysteiny we krwi. Homocysteina  przyczynia się do usztywnienia naczyń krwionośnych, co w konsekwencji ułatwia tworzenie się blaszek miażdżycowych. Co to oznacza? Spożywając duże ilości produktów odzwierzęcych, szczególnie tych tłustych, warto profilaktycznie zwiększyć ilość buraków w diecie i to najlepiej wybrać te w postaci surowej  np. w formie soku, smoothie czy carpaccio. 

Buraki – legalny doping

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r. sok z buraka został wykupiony w promieniu 10 mil! Dlaczego był tak pożądany przez sportowców? Otóż burak zawierają azotany, które są przekształcane w azotyny. Z kolei z nich wytwarzany jest tlenek azotu (NO) – bardzo istotny neurotransmiter, dzięki któremu organizm zużywa mniej tlenu do wytworzenia energii (ATP) co przekłada się na lepszą wydolność. Tlenek azotu rozszerza naczynia krwionośne, przez co krew jest lepiej rozprowadzana po organizmie. Dzięki temu mięśnie w tym mięsień sercowy są lepiej odżywione i wydajniej pracują. Wystarczy już 300 ml soku z buraka aby poprawić swój wynik. Ponadto burak wspomaga regeneracje mięśni po wyczerpującym treningu i pomaga zwalczać zakwasy. 

Jak spożywać buraki?

Najwięcej witamin i minerałów dostarczy nam sok z buraka. Najlepiej wycisnąć go w wyciskarce wolnoobrotowej. Jeżeli nie mamy takiego sprzętu to należy zrobić to ręcznie. Skórkę buraka trzeba dokładnie wyszorować i czystego zetrzeć na tartce. Przez gazik odcisnąć starte warzywo i mamy świeżutki sok. Jeżeli masz problemy z żołądkiem, nie pij świeżego soku, odczekaj pół godziny. Wtedy sok będzie łagodniejszy w smaku i dla żołądka. Niektórzy nie potrafią się zmusić do wypicia takiego soku. Dlatego inną formą przygotowania buraka, która dalej pozwoli zachować jego wartości jest pieczenie w folii  ze skórką.

Najwięcej składników odżywczych tracimy przy gotowaniu obranych buraków. Lepszym rozwiązaniem jest gotowanie ich w skórce lub zrobienie zupy buraczkowej. Przy gotowaniu każdego warzywa wiele składników mineralnych przechodzi z warzyw do wody. Rozwiązaniem jest blanszowanie (wrzucenie do wrzątku na nie dłużej niż 1 minutę ) lub maksymalne skrócenie czasu gotowania.

Przepis na oczyszczający sok z buraka 

Składniki

/1 porcja/ 

3 buraki
1 jabłko
kilka liści jarmużu

Buraki dokładnie wyszoruj, pokrój na małe kawałki. Usuń gniazda nasienne z jabłka i również drobno pokrój. Jarmuż posiekaj.

Używając wyciskarki do soku – wyciśnij sok, zaczynając od jabłka, następnie wrzuć jarmuż i tak naprzemiennie a na końcu przeciśnij buraka.
Używając blendera do koktajlu– obierz buraki i jabłko ze skórki. Wrzuć wszystkie składniki do kielicha blendera, dolej pół szklanki wody i dokładnie zmiksuj.

 

oczyszczający sok z buraka