Jak dbać o zdrowe jelita?

Jak dbać o zdrowe jelita?

Jak dbać o zdrowe jelita?  

 

to od niedawna nieustannie spotykany temat na forach internetowych i artykułach prasowych. Skąd to nagłe zainteresowanie? Wiele doniesień wskazuje, że skład i jakość mikroflory jelitowej wpływa na  nasze samopoczucie. Osoby po przeszczepieniu mikroflory jelitowej nagle odzyskują nie tylko zdrowie, ale i dobry nastrój. Coraz więcej osób twierdzi, że jelita są naszym drugim mózgiem! Wszystko to sprowadza się do sprawnej funkcji jelit, które oczyszczają organizm z toksyn dostarczonych z pożywieniem lub wytworzonych przez patogenne bakterie bytujące w jelitach. Poza tym jelita produkują ważne hormony tj. serotonina, noradrenalina, kwas gamma-aminomasłowy, które odpowiedzialne są za równowagę psychiczną i dobre samopoczucie. Nieuzasadnione zmęczenie, problemy ze snem, kruche paznokcie, bóle głowy, przewlekłe zaparcia lub biegunka, uczucie pełności, niedobory witamin, częsta zapadalność na infekcje – brzmi znajomo? Jeżeli dotyczy Cię choć jedno z tych wielu objawów, to powód aby zacząć dbać o zdrowe jelita. Wiele niewyjaśnionych objawów może być powiązanych ze stanem zapalnym czy z dysbiozą. Skoro w tak dużym stopniu stan zdrowia jelit wpływają na jakość naszego życia, to warto o nie zadbać! 

 

Skład flory bakteryjnej jelit

 

mikroflora jelit

Funkcje mikroflory jelitowej

 


 

WSPOMAGA TRAWIENIE RESZTEK POŻYWIENIA

Bakterie bytujące w jelicie grubym zajmują się niestrawnymi cząstkami jedzenia – prebiotykami. Te substancje stanowią pokarm dla mikrobiomu w jelitach. Rozkładają je głównie do gazów i krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (m.in. masłowego, octowego). Te ostatnie zakwaszają środowisko jelita grubego a to z kolei przekłada się na lepszą biodostępność niektórych pierwiastków tj. żelaza, cynku, miedzi.

 

SYNTETYZUJE WITAMINY 

Witamina K, niacyna, kobalamina, pirodyksyna, folacyny, kwas pantotenowy, ryboflawina i biotyna są wytwarzane w znaczących ilościach przez naturalną mikroflorę jelitową. 

 

WSPOMAGA UKŁAD ODPORNOŚCIOWY – IMMUNOMODULACJA

Każdego dnia niezliczone ilości mikroorganizmów dostaje się do przewodu pokarmowego. Większość z nich nie przechodzi przez barierę kwasu solnego. Pomimo to, niektóre drobnoustroje mogą przedostać się wraz z pokarmem.  W takim przypadku prawidłowa mikroflora jelitowa pobudza układ immunologiczny – GALT (ang. gut-associated lymphoid tissue) do wytwarzania przeciwciał i wpływa na wytwarzanie cytokin a przez to kontroluje procesy zapalne. Kolejnym prozdrowotnych działaniem jest wydzielanie bakteriocyn, ograniczających rozwój m.in. Salmonelli oraz kwasu mlekowego, co zapobiega namnażaniu się bakterii gnilnych i zasiedlaniu pozostałych. 

 

probiotyk

 

Naturalne probiotyki

Dbanie o zdrowe jelita to m.in. wprowadzanie do diety produktów probiotycznych, czyli takich które zawierają żywe kultury bakterii poprawiające funkcjonowanie przewodu pokarmowego gospodarza. Jeżeli nie cierpisz na przewlekłe choroby jelit, zacznij od naturalnych probiotyków. Wzbogacaj codzienną dietę chociaż o jeden z poniższych produktów. Efekty przyjdą same! 

Źródło probiotyków stanowią preparaty farmaceutyczne, suplementy diety oraz mleczne napoje fermentowane: kefir, kwaśne mleko, maślanka, jogurt i mleko acidofilne, a także produkty kiszone – kapusta i ogórki.

 

 

Szczepy bakterii probiotycznych

Na podstawie definicji probiotyków wg Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i Światowej Organizacji Zdrowia do bakterii probiotycznych zalicza się te, produkujące kwas mlekowy. 

Na opakowaniach fermentowanych produktów mlecznych szukaj następujących nazw szczepów: 

Lactobacillus (np. L. acidophilus, L. casei, L. reuteri. L. rhamnosus),

Bifidobacterium (B. animalis, B. breve),

drożdżaki Saccharomyces boulardii.

 

Dobry preparat probiotyczny powinien zawierać co najmniej 10 miliardów żywych komórek dla dorosłych a dla dzieci nie mniej niż 3 miliardy w jednej kapsułce lub saszetce. Te liczby określają dawkę terapeutyczną. Tanie probiotyki zazwyczaj zawierają niedostateczną liczbę bakterii, które nie przechodzą do końcowego odcinka jelita zostają zatrzymane przez kwas solny i inne soki trawienne. Betaina zawarta w buraku chroni bakterie kwasu mlekowego, więc słuszne wydaje się stosowanie równolegle zakwasu z buraka z probiotykami. 

 

Kiedy dochodzi do zaburzenia mikroflory jelitowej?

 

W jelitach oprócz dobroczynnych bakterii stanowiących 90% ogółu mikrobiomu, bytują także te niekorzystne dla naszego zdrowia. W okresie osłabienia, oddziaływania stresu, infekcji, antybiotykoterapi, uciążliwych biegunek i przy diecie ubogiej w błonnik a bogatej w cukry proste, alkohol i przetworzoną żywność ten balans między nimi ulega zmianie. Patogenne bakterie powodują wzrost substancji toksycznych, przyczyniają się do biegunek, zaparć, wzdęć a nawet zwiększają przepuszczalność płynów do światła jelita. 

Takie zaburzenie nazywamy dysbioza, czyli zaburzenie równowagi w ilości, składzie i funkcjonowaniu mikroflory jelitowej. 

Stan ten nazywany jest matką chorób. Doprowadza on do chorób przewodu pokarmowego tj. nieswoiste zapalenia jelit, grzybice, zespół jelita drażliwego, chorób układu moczowego, wątroby i innych chorób autoimmunologicznych. 

 

Profilaktyka dysbiozy

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na spożywaną żywność. Codzienna dieta powinna być zgodna z zasadami zdrowego odżywiania. Ograniczenie produktów bogatych w cukier na rzecz warzyw i owoców wpłynie korzystnie na odżywienie mikroflory. Najprostszym krokiem aby zadbać o swoje jelita będzie włączenie produktów bogatych w prebiotyki, które odżywią poszczególne szczepy bakterii. 

Prebiotyki to niestrawione resztki pożywienia głównie należą do nich: inulina, oligosacharydy, fruktooligosacharydy, i galaktooligosacharydy. 

 

Naturalne źródła prebiotyków 

Oligosacharydy i fruktooligosacharydy znajdziemy w miodzie, bananach, mleku i warzywach tj. cebula, por, czosnek, karczochy, szparagi i pomidor. Nawet występują w zbożach, a dokładnie w życie i jęczmieniu. Z kolei  źródłem  oligosacharydów są nasiona roślin strączkowych: bób, fasola, ciecierzyca, soczewica czy groch. Natomiast niewielkie ilości galaktooligosacharydów znajdują się w mleku. 

Przepis na zdrową mikroflorę

kroki do zdrowych jelit

 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *