Detoks sokowy

Detoks sokowy

Oczyszczanie organizmu 

Na wiosnę, coraz popularniejszy staje się body detox. Jednak, czy słusznie?
Ile za tym kryje się korzyści, a co jest mitem?

 

Oczyszczanie organizmu zachodzi nieustannie podczas procesów fizjologicznych. Wydalamy zbędne produkty przemiany materii, toksyny po zakrapianej imprezie czy nagromadzone metale ciężkie dostarczone z zanieczyszczonym powietrzem, ale również żywnością. Nie z byle powodu, wątroba to największy narząd a nerki występują parzyście. To tam zachodzi filtracja i odtruwanie. W ciężkich zatruciach np. muchomorem sromotnikowym, potrzebują pomocy z oddziału toksykologii.

W oczyszczaniu pomogą woda mineralna i zioła moczopędne np. skrzyp polny, pokrzywa czy mniszek lekarski. Z kolei soki to również dobry wybór, ponieważ są prawdziwą bombą witaminową. Najlepiej wybierać warzywne lub warzywno-owocowe. Nie spowodują skoku poziomu glukozy i pomogą uregulować apetyt na słodycze.

 

Detoks sokowy – dla kogo? 

Detoks sokowy korzystny jest dla osób przemęczonych, przepracowanych i narażonych na długotrwały stres. To także remedium na wszelkie niedobory składników odżywczych. Z korzyści detoksu sokowego powinni skorzystać nałogowi palacze oraz osoby mieszkające w dużych miastach zagrożonych smogiem.

Detoks sokowy jest przeciwwskazany u osób z chorobami nerek i stłuszczeniem wątroby, cukrzyków, osób z chorobami krążenia, kobiet w ciąży ryzyko cukrzycy ciążowej, sportowców, dzieci, osób starszych – ze względu na zbyt małą podaż kalorii . To także zły wybór przy ogólnym osłabieniu organizmu. 

sok z jarmużu

Kuracja sokowa 

W Internecie krąży wiele informacji o kilkudniowych kuracjach sokowych. Wiele cateringów dietetycznych oferuje kuracje sokowe. Nie daj się zwieść! Detoksu sokowego nie należy przeprowadzać dłużej niż 3 dni. Moim zdaniem to i tak za długo. Soki dostarczają cukry proste: glukozę i fruktozę. Ta druga powoduje wzrost stężenia triglicerydów oraz odkładanie tłuszczu w wątrobie. Poza tym, dostarczenie tak małej ilości kalorii w ciągu dnia, uwalnia pokłady zapasowej tkanki tłuszczowej a wraz z nią rozpuszczalne w tłuszczu toksyny np. dioksyny. Dlatego diety odchudzające to powolny proces aby przyniósł długotrwałe efekty.

Innym zagrożeniem długiej kuracji sokowej jest doprowadzenie do niedoborów niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, pełnowartościowego białka, witaminy D i innych.


 

Czy soki usuwają toksyny? 

Sok, czyli produkt prosto z wyciskarki do soków, jest źródłem antagonistów metali ciężkich. Dlatego soki mogą utrudniać wchłanianie toksyn. Odpowiednim przykładem jest witamina C. Dawka terapeutyczna to co najmniej 1 g/dzień. Jej działanie wzmaga obecność cynku i selenu. Selen zapobiega kumulacji m.in. kadmu i ołowiu w narządach. Innym przeciwutleniaczem jest witamina E. Jest obecna w pomidorach, natce pietruszki czy w szpinaku. 

Źródeł tych pierwiastków nie ma co szukać w roślinach nadających się do soku. Z tego względu soki nie będą usuwać toksyn. Lepszym wyborem będzie smoothie, które zachowuje cały błonnik pokarmowy. Ten składnik wiąże metale ciężkie już w przewodzie pokarmowym. Jednak błonnik pokarmowy nie działa wybiórczo. Zabiera nam cenne składniki mineralne, dlatego w przypadku niedoborowej diety sok wypada lepiej.

detoks sokowy

Przepisy na sok

Przez pół roku pracowałam w juice barze, więc temat jest mi bardzo bliski. Wypróbowaliśmy tam kilkadziesiąt przepisów a ograniczała nas tylko wyobraźnia. Za każdym razem następowało pozytywne zaskoczenie. Ogólnie mogę powiedzieć, że sok warto wzbogacać w dodatki – zupełnie jak posiłek. Połączenie arbuza z miętą, jabłka z natką pietruszki czy marchewki z imbirem to zupełnie inny wymiar smaku. Co ciekawe, sok z jarmużem jest słodszy od soku ze szpinakiem, przy użyciu tych samych dodatków! Jeżeli nie przepadasz za warzywami, wypróbuj proste połączenia tj. pomarańcze z marchewką, jabłko z ogórkiem, arbuza z pomidorem. Z czasem dodawaj więcej warzyw niż owoców aż dojdziesz do łączenia buraka z grejpfrutem, ogórka z ananasem i kalarepy z jabłkiem.

 

ZŁOTE RADY 

– Owoce i warzywa przeznaczone na sok, przechowuj w lodówce

– Wybieraj twarde sztuki takich owoców jak jabłka czy kiwi

– Kupuj sezonowo

– Dokładnie umyj produkty przed zrobieniem soku

– Pokrój na małe kawałki, aby wycisnąć z nich jak najwięcej

 

Chcesz wiedzieć więcej – komentuj! Chętnie odpowiem na pytania o sokach i wyciskarkach  ♥

 

Detoks sokowy – przepisy


Składniki

/1 porcja/

Zielony
2 gałązki jarmużu
1 łodyga selera naciowego
2 jabłka

Pomarańczowy
1 pomarańcza
3 duże marchewki
2 plastry imbiru

 

Składniki dobrze umyj i obierz ze skórki: pomarańcze, jabłka i marchewki.

Pokrój na mniejsze kawałki. Jarmuż posiekaj w różne strony, aby włókna nie utrudniały wyciskania. Selera pokrój w poprzek.

Pomarańczowe składniki dodawaj razem, naprzemiennie. Po przepłukaniu wyciskarki, w ten sam sposób wyciśnij zielony sok.

sok z selera naciowego

 



1 thought on “Detoks sokowy”

  • .Ja odkąd mam wyciskarkę, często robię sobie taki detoks, a już szczególnie gdy jestem przemęczona, to wtedy daje mi najwięcej energii 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *