Bezglutenowe bułeczki z oliwkami i migdałowe jagodzianki

Bezglutenowe bułeczki z oliwkami i migdałowe jagodzianki

DOMOWA BEZGLUTENOWA PIEKARNIA

W Rossmannie natknęłam się na gotową mieszankę do wypieku bezglutenowego chleba firmy Schär. Za 500 g zapłaciłam 6,99 zł. To uniwersalny mix, na opakowaniu znajdują się trzy przepisy na chleb, bułki lub spód do pizzy. Ja dodatkowo wypróbowałam jak taka mieszanka sprawdza się do wypieku słodkich bułek. Podzieliłam ciasto na pół i przygotowałam dwie wersje. Jedne bułeczki z czarnymi oliwkami i drugie na słodko z jagodami. Efekty były zadowalające. Ciasto nadaje się do wypieku różnego rodzaju pieczywa. Z zewnątrz bułki były bardzo chrupiące a środek zachowały miękki i puszysty. Jedyny minus to taki, że po upieczeniu tylko nieznacznie wyrosły. Być może to kwestia wyrobienia ciasta drożdżowego lub użycia odpowiednich drożdży. Ja poszłam na skróty i wybrałam te w proszku. Gdyby ktoś był bardziej obeznany w wyrabianiu ciasta drożdżowego to chętnie przyjmę rady. 

ciasto bezglutenowe

Przygotowanie bułeczek  bezglutenowych

Ogólnie z użytej porcji 300 g wyszło mi 8 średniej wielkości bułeczek. Dodatkowo potrzebowałam drożdże, oliwę i przegotowaną wodę. Przyznaję, że nie mam wprawy w wyrabianiu ciasta drożdżowego i zarobienie go zajęło mi około 15 min. Przygotowanie takich bułeczek bezglutenowych jak widać nie jest czasochłonne. Zamawiając z internetu gotowy chleb bezglutenowy nie będzie on tak świeży jak własnoręcznie upieczone bułeczki bezglutenowe. Oczywiście najlepiej przygotować bułeczki od początku do końca z własnych produktów, ale moim zdaniem warto zacząć od gotowych mixów aby później było łatwiej. 

ciasto bezglutenowe

Bezglutenowe bułeczki – baza 


Składniki

300 g gotowej mieszanki
12 g oliwy z oliwek
10 g suchych lub 15 g świeżych drożdży
200 ml letniej wody
szczypta soli

Wrzucić wszystkie składniki do miski i wyrabiaj ciasto. Używając świeżych drożdży można rozrobić je z wodą, zasypać szczyptą mąki i postawić zaczyn do wyrośnięcia. Ciasto powinno wyglądać jak na zdjęciu.
Z kuli uformuj dowolnej wielkości bułeczki. Blachę wyłóż papierem do pieczenia i ułóż na niej bułki.
Przykryj zwilżoną ściereczką i odstaw najlepiej w dość ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Bułeczki powinny dwukrotnie zwiększyć swoją objętość.
Piecz w 200°C przez 25 min (nie używając termoobiegu).

 

bezglutenowe ciasto

Którą wersję wybieracie?  


Słodkie jagodzianki

bezglutenowa bułeczka


Wytrawne bułeczki z oliwkami

bezglutenowa bułkabezglutenowa bułka z oliwkami



1 thought on “Bezglutenowe bułeczki z oliwkami i migdałowe jagodzianki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *